خدایا برای تو حرکت می کنیم
جزوات ارشد فراگیر
جزوات ارشد فراگیر
سوالات کنکور ارشد فراگیر
سوالات کنکور ارشد فراگیر
سوالات ترمی ارشد پیام نور
سوالات ترمی ارشد پیام نور
سوالات کنکور دکترا
سوالات کنکور دکترا
تند خوانی و تقویت حافظه
تند خوانی و تقویت حافظه
مجموعه سوالات کامل فراگیر
مجموعه سوالات کامل فراگیر
دانلود سوالات ارشد دکتری سراسری فراگیر آزاد

ممجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت اجرایی
سوالات کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور تمام رشته ها
سوالات کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور تمام رشته ها

باید ها و نباید ها برای دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور

دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور - دانشگاه پیام نور

دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور – دانشگاه پیام نور

دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور : با توجه به اینکه داوطلبان ورودی جدید همیشه به دنبال اطلاعات و پاسخ سوالاتی هستند که درباره آشنایی با قوانین و دستورالعمل های دانشگاه پیام نور برایشان پیش می آید سعی کردیم کاملترین مجموعه سوالات و پاسخ ها در این رابطه را برایتان تهیه و تنظیم نماییم همچنین برخی از سوالات و جواب ها از وب سایت های همکار جمع آوری وبرخی دیگر نیز از طریق دانشگاه تهیه و در اختیار شما قرار دادیم امید است بتوانیم بخش از سوالات بوجود آمده در ذهن شما داوطلبان جدید را پاسخ داده باشیم

1. پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری در دانشگاه پیام نور به چه صورتی انجام می پذیرد؟

 در حال حاضر دانشگاه پیام نور در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق آزمون سراسری که همه ساله توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می شود، اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. کلیه متقاضیان تحصیل در این دانشگاه علاوه بر شرایط عمومی باید دارای شرایط اختصاصی پیام نور نیز باشند.

2. شرایط پذیرش دانشجو در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور به چه صورتی می باشد و به چند بخش تقسیم می شود؟

 یکی از راه های پذیرش و جذب دانشجو در این دانشگاه، دوره های فراگیر است، در این دوره ها داوطلب پس از ثبت نام و اخذ دفترچه راهنما و شرکت در چند درس عمومی و اختصاصی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی و پس از احراز شرایط به دانشجوی رسمی تبدیل وضعیت می دهد. این دوره اختصاصاً دوره دانشپذیری نامیده می شود و پس از تبدیل از دانشپذیر به دانشجو می توانند از خدمات آموزشی فوق همانند دانشجویان رسمی بهره مند شوند .د ر حال حاضر این دوره در دومقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد .

 الف)فراگیر عادی

ادامه تحصیل پس از پذیرش همانند دانشجویان آزمون سراسری است کلیه دارندگان مدارک دیپلم نظام قدیم و یا پیش دانشگاهی و دارندگان مدارک کاردانی رسمی و بالاتر می توانند از طریق این دوره ادامه تحصیل دهند پذیرش در این دوره همانند سایر دوره ها )بجز طرح چند بخشی( ازبصورت بومی می باشد.

ب) فراگیر آزمون محور و رادیو تلویزیونی(غیر حضوری)

در این شیوه بومی بودن دانشجو ملاک نمیباشد . دانشجو بسیاری از مطالب را از طریق رسانه و رادیو و تلویزیون فرا خواهد گرفت ودانشجو بر اساس امکانات برای امتحانات پایان نیمسال به یکی از مراکز /واحدها نزدیک به محل سکونت معرفی می شود .

ج ) آموزش مجازی (الکترونیکی)

دراین شیوه پذیرش بومی بودن شرط نیست و دانشجو در هر کجای کشور می تواند متقاضی رشته های اعلام شده باشد . دانشجو تحت پوشش دانشگاه استانی خواهد بود و برای آزمون پایان نیمسال به یکی از مراکز معرفی خواهد شد.

3. دانشجویان طرح تجمیع (چند بخشی)به چه دانشجویانی اطلاق می گردد؟

دانشجویان ورودی 86 و مابعد بدلیل اینکه در بعضی رشته ها دانشجو بتواند آسان تر انتخاب واحد نماید و یا تغییر رشته و گرایش بدهد،4ترم اول این رشته ها یکسان میباشد به همین دلیل به آنها تجمیع می گویند.مثال(طرح تجمیع بخش فناوری اطلاعات:مهندسی کامپیوتر-نرم افزار، مهندسی کامپیوتر-سخت افزار،مهندسی فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر).

4. آیا طبق قوانین دانشگاه پیام نور تحصیل همزمان در دو رشته مجاز است؟

بر اساس ماده 5 از بخش دوم آئین نامه آموزشی،دانشجو مجاز است با رعایت ضوابط پذیرش دانشجو در ی ک زمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه و یا علاوه بر آن در یکی دیگر از دانشگاهها نیز تحصیل نماید،ولی در حال حاضر بعلت مخالفت سازمان سنجش آموزش کشور امکان ادامه تحصیل در دو رشته تحصیلی که از طریق آزمون سراسری دانشجو می پذیرد مقدور نیست ) بجز دوره های آزمون محور( .با این حال دانشجو می تواند علاوه بر یک رشته تحصیلی از طریق آزمون سراسری در یک رشته دیگر نیز از طریق فراگیر ادامه تحصیل دهد.

تحصیل همزمان با انجام خدمت وظیفه عمومی بلامانع است، در این صورت شرایط ادامه تحصیل و مقررات وظیفه عمومی به عهده دانشجو است.

دانشجویی که در دومین رشته تحصیلی در دانشگاه ادامه تحصیل می دهد، ملزم است شهریه دوره های فراگیر را پرداخت نماید.

دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، و مایل به تحصیل در رشته دوم نیز می باشند، در این صورت حداکثر سنوات تحصیلی آنها بر اساس رشته اول، که برای آن معافیت صادر شده محاسبه می شود، و به محض قطع رابطه تحصیلی بهر علت در رشته اول، در رشته دوم نیز ادامه تحصیل مقدور نخواهد بود، مگر همزمان با خدمت وظیفه عمومی و یا پس از آن.

5. در صورتی که دانشجو عدم مراجعه داشته باشد (از یک تا چندین ترم)چه مواردی را باید انجام دهد؟

دانشجو موظف است در مهلت های تعیین شده برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه نماید و عدم مراجعه به منزله انصراف از تحصیل محسوب می شود و دانشجو حق ثبت نام را ندارد.

لغو عدم مراجعه ازاولین نیمسال تا پایان سنوات مجاز تحصیل )کاردانی و کارشناسی(بعهده استانها میباشد.

لغو عدم مراجعه دانشجویان استفاده کننده از معافیت تحصیلی تا دو نیمسال قبل از اتمام سنوات مجازتحصیلی بعهده مراکز استانی است در صورت عدم مراجعه بیش از دو نیمسال دانشجو اخراج و به نظام وظیفه معرفی می شود.

صدور مجوز لغو عدم مراجعه و ثبت نام توسط مراکز و یا مراکز استانی حداکثر تا پایان زمان ثبت نام با تاخیر مطابق تقویم دانشگاهی مقدور است، در صورتی که بعد از مهلت فوق صادر شود نیمسال مذکور مرخصی تحصیلی ثبت خواهد شد و انتخاب واحد از نیمسال بعد مقدور خواهد بود.

پرداخت شهریه برای نیمسالهای لغو عدم مراجعه شده الزامی است در این صورت آن نیمسال ها مرخصی تحصیلی ثبت میشود.

ثبت نام از دانشجو بدون لغو عدم مراجعه و کسب مجوز از مراجع ذیصلاح خلاف مقررات آموزشی است.

6. آیا برای دانشجویان دانشگاه پیام نور کلاس تشکیل می شود؟

نظام آموزشی در دانشگاه به روش حضوری صورت نمی گیرد و لازم است در ابتدای هر سال تحصیلی به نحو مقتضی موضوع به دانشجویان تازه وارد اعلام شود و منتظر تشکیل کلاس به روش نظام سنتی نباشند در واقع آموزش در این دانشگاه بر محوریت کتاب و دانشجو استوار است با این حال دانشگاه درتلاش است تا بتواند تعداد کلاسها را بیشتر کند و دانشجویان را تشویق به حضور در کلاس نماید.

7. آیا در درس های عملی و نظری قبولی در یک بخش نظری یا عملی کفایت می کند؟

کسب نمره قبولی در یک بخش نظری و یا عملی به منزله معافیت از بخش دیگرنیست، بعبارت دیگر درسهایی که نمره از میانگین بخش نظری و عملی تعیین می شود، کسب قبولی در یک بخش یا بخش دیگر معنی پیدا نمی کند.کسب 50 ٪ نمره نظری برای احتساب نمره عملی الزامی است.

8.آیا حضور در کلاس های دانشگاه پیام نور الزامی است؟

حضور در کلاسهای رفع اشکال گروهی الزامی نیست و در درسهای عملی آزمایشگاهی و یا درسهای که بخشی از آن عملی است الزامی است و غیبت در بیش از یک چهارم کلاسهای آن به منزله حذف درس می باشد.

9.در صورتی که دانشجویی پیش نیاز یک درس را رعایت نکرده باشد،چه اتفاقی می افتد؟

دانشجو ملزم به رعایت پیش نیازهای اعلام شده در برنامه 9 ترمه می باشد، به هر علت عدم رعایت پیش نیاز به منزله حذف درس پس نیاز است. دانشجو ملزم به رعایت پیش نیازهای اعلام شده در برنامه 9 ترمه می باشد، به هر علت عدم رعایت پیش نیاز به منزله حذف درس پس نیاز است و در صورت عدم رعایت پیش نیاز ،در هر زمان که مشخص شود،درس پس نیاز حذف خواهد شد.

10. اگر دانشجویی درس پیش نیاز را انتخاب و از آن نمره مردودی بگیرد آیا می تواند درس پیش نیاز را اخذ نماید؟

اگر دانشجویی درس پیش نیاز را انتخاب و از آن نمره مردودی بگیرد، با نظر گروه آموزشی و بخشنامه های اعلام شده می تواند درس پس نیاز را همراه با آن انتخاب و امتحان دهد.

درصورت عدم قبولی در درس پیش نیاز، دانشجو موظف است، فقط همان درس مردودی را بلافاصله در ترم های بعدی انتخاب و تکرار نماید و نیازی به انتخاب درس پس نیاز که از آن نمره قبولی گرفته نیست.

در درسهای عمومی چنانچه دانشجو از درس پیش نیاز نمره مردودی بگیرد، می تواند درس پس نیاز را همزمان با آن انتخاب و بگذراند.

در مواردی که دانشجو درس تطبیقی پس نیاز داشته باشد که هنوز پیش نیاز را نگذرانده است عدم رعایت پیش نیاز بلامانع است.

11. در صورتیکه دانشجو در یک درس اختیاری نمره مردودی بگیرد آیا می تواند درس اختیاری دیگری اخذ نماید؟

در صورتیکه دانشجو در یک درس اختیاری نمره مردودی بگیرد، می تواند از جدول دروس اختیاری درس دیگری را انتخاب و بگذراند با این حال نمره مردودی آن درس نیز در میانگین ترم محاسبه می شود.

12. در صورتی که دانشجو تعداد واحد مجاز را رعایت نکرده باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

عدم رعایت سقف مجاز منجر به حذف واحد مازاد از انتهای برگ واحد دانشجو می گردد و آموزش مرکز موظف به اجرای آن می باشد.

13. حداکثر واحد انتخابی برای ترم تابستان چند واحد است؟

در ترم تابستان حداکثر تعداد واحد انتخابی ،چه در مرکز و یا مهمان 6 واحد می باشد و دانشجو مجاز به انتخاب تعداد واحد بیشتر نیست.

14. چنانچه میانگین نیمسال قبل دانشجو در زمان انتخاب واحد مشخص نباشد دانشجو چند واحد می تواند اخذ نماید؟

طبق ماده 12 فقط می تواند حداکثر 16 واحد درسی ،با رعایت پیش نیاز انتخاب نماید، هرگونه افزایش و یا کاهش واحد انتخابی نسبت به 16 واحد فوق، بر اساس میانگین نیمسال قبل تا زمان حذف و اضافه باید انجام شود و تا زمان حذف اضطراری،هرگونه اضافه سقف واحد انتخابی از آخرین انتخاب و با رعایت پیش نیازهای درسها حذف و آموزش مرکز نباید اجازه امتحان به دانشجو بدهد.

15. طول دوره و سنوات مجاز تحصیلی در دانشگاه پیام نور به چه صورتی است؟

حداکثر مدت مجاز تحصیل برای کاردانی و کارشناسی ناپیوسته 5 سال و برای کارشناسی 10 سال تعیین شده است در صورتیکه دانشجو نتواند در مدت فوق واحدهای دوره را تکمیل نماید از دانشگاه اخراج می شود.

برای دانشجویانیکه از معافیت تحصیلی استفاده می کنند حداکثر مدت مجاز تحصیل در دوره های کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته 3 سال و برای دوره کارشناسی 6 سال می باشد، درصورت عدم تکمیل سقف دوره در مدت فوق، دانشجو بعنوان اخراجی به حوزه نظام وظیفه معرفی می شود.

16. در دانشگاه پیام نور حذف و اضافه در چه زمانی صورت می گیرد؟

دانشجو می توانند در هر نیمسال تحصیلی فقط در مهلت های تعیین شده کمتر از دو هفته پس از نیمسال تحصیلی، نسبت به حذف اضافه درسهای انتخابی بر اساس تقویم دانشگاهی اقدام نماید.

17. حذف اضطراری در چه زمانی انجام می شود وچه شرایطی می بایست رعایت شود؟

در صورت اضطرار، دانشجو می تواند تا یک هفته به پایان نیمسال یک یا چند درس از درسهای انتخابی را حذف نماید، مشروط به اینکه واحدهای باقی مانده از حد نصاب تعیین شده کمتر نشود در غیراینصورت کل نیمسال حذف خواهد شد.

در صورت حذف نیمسال تحصیلی مرخصی تحصیلی صادر می شود.

شهریه واحد های حذف شده در زمان حذف و اضافه به عنوان بستانکار برای ترم های آتی ثبت میگردد اما شهریه واحد های حذف شده در زمان حذف اضطراری به هیچ عنوان مسترد نخواهد گشت.

18. اگر دانشجویی در امتحان یک یا چندین درس شرکت ننماید آیا نمره درس صفر ثبت می گردد؟

خیر،در صورتی که تعداد واحد از سقف مجاز کمتر نشود غیبت موجه ثبت می گردد و نیاز به ارائه گواهی پزشکی نمی باشد.

19. دانشچویان دانشگاه پیام نور تا چند نیمسال می توانند از مرخصی تحصیلی استفاده نمایند؟

دانشجو می تواند در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته 3 نیمسال و در دوره های کارشناسی پیوسته 6 نیمسال از مرخصی تحصیلی استفاده نماید.

دانشجویی که از معافیت تحصیلی استفاده می کند در دوره کاردانی یک نیمسال و کارشناسی دو نیمسال از مرخصی تحصیلی استفاده کند مدت مرخصی تحصیلی جزء حداکثر سنوات دانشجو محاسبه می شود درزمان اخذ مرخصی تحصیلی دانشجو موظف به پرداخت شهریه ثابت می باشد در غیر اینصورت عدم مراجعه محسوب می شود.

20. معیار های ارزیابی دانشجو در امتحانات به چه صورتی می باشد؟

نمره درس بصورت عددی و بر معیار 0 تا 20 تعیین شده و نمره قبولی هر درس 10 می باشد. نمره کلیه درسها اعم از قبولی یا مردودی، در کارنامه ثبت خواهد شد.

برگزاری آزمون پایان ترم الزامی است.

ملاک اعمال نمره میان ترم کسب حداقل 50 % نمره پایان ترم است و یا خودخوان باشد نمره پایان ترم نمره نهایی است.

نمره درسهای ترم تابستان، تکدرس و درس های پذیرفته شده فقط در محاسبه میانگین کل دانشجو منظور می شود.

21. معدل دانشجو در هر نیمسال به چه صورت محاسبه می شود؟

در پایان هر نیمسال تحصیلی میانگین نمره های دانشجویان در آن نیمسال بنام میانگین نیمسال، ومیانگین نمره های کلیه در سهای گذرانده شده از اول دوره تحصیلی دانشجو تا پایان نیمسال تحصیلی بنام میانگین کل محاسبه و در کارنامه وی ثبت می شود.

برای محاسبه میانگین نیمسال تعداد واحدهای هر درس اخذ شده در آن نمیسال تحصیلی در نمره آن درس ضرب و مجموع حاصل ضرب ها بر تعداد واحدهای گرفته شده در آن نیمسال تقسیم می گردد.

برای محاسبه میانگین کل تعداد واحد هر درس گذرانده شده تا پایان آخرین نیمسال تحصیلی درنمره آن درس ضرب و مجموع حاصل ضرب ها بر تعداد کل واحدهای گذرانده شده تا پایان آخرین نیمسال تقسیم می شود.

نمره درسهای ترم تابستان و درس های پذیرفته شده و نیز تکدرس تنها در محاسبه میانگین کل دانشجو محسوب می شود.

22.دانشجوی مشروطی به چه دانشجویی اطلاق می شود؟

اگر میانگین کل دانشجو کمتر از 12 باشد وضعیت دانشجو به دانشجوی مشروطی تبدیل می شود.

23. شرایط انتقال در دانشگاه پیام نور چیست؟

شرایط ادامه تحصیل در مرکز مبداء را داشته باشد.

حداقل 24 واحد درسی بدون احتساب دروس پیش دانشگاهی گذرانده باشد.

میانگین کل 12 را کسب کرده باشد.

نمره آزمون ورودی دانشجو از آخرین فرد پذیرفته شده در مرکز مقصد و در همان رشته و سال درسهمیه مربوط کمتر نباشد.

انتقال دانشجو با موافقت مراکز مبداء و مقصد و تایید مرکز استانی مربوط انجام می شود

در انتقال، تعداد واحدهای پیش دانشگاهی و معادل سازی شده جز 24 واحد فوق محسوب نمی شود.

در زمان انتقال،دانشجو نباید بیش از نصف واحدهای دوره را گذرانده باشد.

انتقال دانشجو در طول تحصیل فقط یکبار مجاز است.

در انتقال دانشجو،از یک مرکز به مرکز دیگر هیچگونه تغییری در درسهای دانشجو انجام نمی شود و کلیه درسهای اخذ شده، گذرانده شده عیناً به مرکز مقصد منتقل می شود.

دانشجویان دوره های فراگیر پس از گذراندن یک ترم تحصیلی بعد از دوره دانشپذیری و 24 واحد درسی می توانند متقاضی انتقال شوند.

انتقال دانشجو باید قبل از ثبت نام ،مطابق تقویم دانشگاهی صورت گیرد ، در این صورت دانشجو موظف است تقاضای خودرا حداقل 6 هفته قبل شروع نیمسال به مرکز ارائه نماید.

24. شرایط مهمان شدن دانشجو در پیام نور چگونه است؟

مهمان شدن دانشجو در اولین نیمسال تحصیلی و در آخرین نیمسال تحصیلی ممنوع است.

مهمان شدن دانشجو از سایر دانشگاهها اعم دولتی یا غیر دولتی با موافقت مرکز و دانشگاه مبدا بلامانع است.

دانشجو حداکثر تا کمتر از نصف واحد را می تواند در دیگر مراکز مهمان شود.

25. شرایط تغییر رشته در دانشگاه پیام نور چیست؟

در انتقال با تغییر رشته ،دانشجوبا ید هم شرایط انتقال وهم تغییررشته را کسب نموده باشد.

دانشجو درطول تحصیل فقط یکبار می تواند تغییررشته دهد.

برای تغییررشته داشتن شرایط زیرالزامی است :

حداقل 24 واحد درسی گذرانده باشد، درسهای پیش دانشگاهی ومعادلسازی شده جزو 24 واحد محسوب نمی شود.(دانشجویان سراسری)

میانگین کل 12 داشته باشد.

نمره آزمون ورودی دانشجو از نمره آزمون پایین ترین فرد پذیرفته شده درهمان رشته همان سال، سهمیه وسال کمتر نباشد.

تغییر رشته ازطرح تجمیع به سنتی امکان پذیر نمی باشد

تغییررشته دانشجویان دوره های فراگیر بعد از ثبت نام وگذراندن یک ترم تحصیلی بعد ازدانشپذیری مقدور است.(دانشجویان فراگیر)

دانشجویان دوره های فراگیر , از طریق شرکت در 2 تا 3درس اختصاصی دوره دانشپذیری رشته ای که متقاضی تغییر رشته می باشد وکسب نمره 10 و معدل 12 درهردرس میسر است.

درصورت موافقت یا تغییررشته وثبت نام دررشته جدید حق بازگشت به رشته قبلی را نخواهد داشت.

تا زمانیکه با تغییررشته دانشجو موافقت نشده دانشجو موظف به ثبت نام در رشته قبلی است.

تقاضای تغییررشته حداقل شش هفته پیش از شروع نیمسال تحصیلی باید باشد.

درزمان ثبت نام برای تغییررشته ازطریق بند ج، دانشجو می تواند درسهای فوق را مازاد برسقف انتخاب واحد نماید ویا از رشته قبلی مرخصی تحصیلی بگیرد.

متقاضیان تغییر رشته می بایست از اول تا پابان اردیبهشت ماه فرم های مربوطه را تکمیل نمایند.

26.تغییر گرایش در پیام نور به چه صورتی انجام می پذیرد؟

چنانچه در دفترچه راهنما رشته های تحصیلی عنوان گرایش قید نشده باشد , گرایش رشته ,محض ویا بدون گرایش است.

درتغییر گرایش هیچگونه تطبیق واحدی صورت نمی گیرد.

در رشته های طرح تجمیع دانشجویان پس از پایان ترم چهارم میتوانند درخواست تغییر گرایش دهند.

27. چه زمانی تطبیق واحد برای دانشجویان سراسری انجام می پذیرد؟

حداکثر تا پایان دومین نیمسال تحصیلی بعد از پذیرش موظف به ارائه ریزنمره های تایید شده خود به آموزش مرکز/ واحد می باشد این فرصت قابل تمدید نیست.

28. تطبیق واحد برای دانشجویان فراگیر در چه زمانی انجام می پذیرد و شروط تطبیق دروس چیست؟

برای دانشجویان دوره های فراگیر دونیمسال فوق پس از پایان نیمسال یا نیمسالهای دانشپذیری محاسبه می شود.

واحدهای درسی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت متبوع یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و یا واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مورد تایید گذارنده شده باشد.

محتوای آموزشی درس های گذرانده شده قبلی با هشتاد درصد محتوای واحدهای مشابه در رشته جدید مطابقت داشته باشد تشخیص آن بعهده گروه های آموزشی مراکز استانی است.

نمره های دانشجو در هر درس حداقل 10 در معیار صفر تا بیست و معادل آن در سایر معیارها برای دانشگاههای دولتی روزانه، پیام نور، مراکز تربیت معلم، آموزشکده های فنی حرفه ای وغیره باشد.

از مراکز تربیت معلم صرفاً دروس عمومی مطابق جدول ارسالی قابل پذیرش است.

نمره های دانشجو در هر درس حداقل 12 در معیار صفر تا بیست و معادل آن در سایر معیارها برای دانشگاههای غیردولتی اعم از حوزه های علمیه، دانشگاه آزاد، دانشگاه های غیرانتفاعی، شبانه و غیره باشد .

واحد های درسی دوره های معادل و یا دوره های داخلی و پودمانی دانشگاه جامع علمی و کاربردی با احراز شرایط زیر قابل پذیرش است:

a) دانشجو درس یا درس ها را در دوره معادل دانشگاه پیام نور گذرانده باشد.

b) دوره های معادل و یا سایر دوره های آموزشی در صورتی برای تطبیق واحد قابل پذیرش است که درامتحان جامع سازمان سنجش آموزش کشور شرکت و حد نصاب نمره لازم را کسب نموده باشد.

واحد های گذرانده در دوره های پودمانی دانشگاه جامع علمی و کاربردی بشرط شرکت در امتحان جامع دانشگاه مذکور و ارائه گواهی قبولی با نمره حداقل 12 قابل بررسی و تطبیق می باشد.

حداکثر مجموع واحدهای پذیرفته شده از دانشگاه های غیر دولتی و غیرانتفایی و یا سایر موسسات آموزش عالی نباید بیش از 50 ٪مجموع واحد های مصوب فعلی باشد.

تعداد واحدهای درس های تطبیقی نباید کمتر از تعداد واحدهای درسی رشته جدید باشد در صورتیکه تعداد واحد کمتر باشد می توان بصورت تلفیقی چند واحد درسی را با یک درس تطبیق نمود در این حالت میانگین نمرات درسهای فوق نمره درس تطبیقی را تشکیل خواهد داد.

کلیه نمرات درس های تطبیقی در میانگین کل محاسبه می گردد.

دانشجویان یا دانش پذیران مشروط پس از گذر اندن دروس مشروطی می توانند تقاضای تطبیق واحد بدهند.

دروس دوره دانشپذیری به هیچ وجه تطبیق ندارد.

29. آزمون تک درس و معرفی با استاد در دانشگاه پیام نور چه زمانی و به چه صورت انجام می پذیرد؟

تکدرس زمانی مقدور است که دانشجو فقط یک عنوان برای فراغت از تحصیل داشته باشد.

دروس عملی، آزمایشگاهی و غیره قابل ارائه بصورت تکدرس است.

چنانچه دانشجویی بیش از یک عنوان درسی داشته باشد و در تکدرس شرکت نماید تکدرس مورد قبول نیست.

شهریه دروس تکدرس 50 % شهریه متغییر و شهریه ثابت کامل دریافت میشود

کسانی که در تکدرس آبانماه مردود می شوند می توانند در پایان ترم نیز شرکت نمایند

تکدرس اردیبهشت ماه نیز همانند تکدرس آبانماه است.

چنانچه دانشجویان در یک درس سه بار تکدرس مردود شده باشد بشرط فراغت از تحصیل و حداکثر تا سه عنوان درسی باقی مانده داشته باشد میتوان بصورت معرفی به استاد از ایشان آزمون بعمل آورد.

سوالات مربوط به بخش فراگیر

 1- آیا در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور داوطلب در انتخاب رشته محدودیت دارد؟

شرکت در دوره های فراگیر برای هر رشته ای که داوطلب علاقه تحصیلی آنرا داشته باشدبدون توجه به زمینه ی تحصیلی قبلی وی امکان پذیر می باشد و برای سنجش میزان توانمندیها و آمادگی تحصیلص داوطلبان به آنان اجازه داده شده است که در رشته مورد علاقه بعنوان دانش پذیر ثبت نام نموده و تعدادی از واحدهای درسی رشته انتخابی خویش را طبق برنامه دانشگاه مطالعه و با کسب آمادگی های لازم در آزمون پایان نیمسال دانش پذیری که توسط سازمان سنجش کشور بصورت سراسری برگزار می شود ، شرکت نمایند .

2- ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور به چه صورتی امکان پذیر است ؟

داوطلب در صورت کسب حد نصابهای لازم در آزمون بر طبق ضوابط و مقررات مصوب شورای گسترش آموزش عالی کشور از وضعیت دانش پذیری به وضعیت دانشجویی تبدیل یافته و تحصیل وی در دانشگاه پیام نور به صورت دانشجو در نیمسال دوم دانشگاه در رشته تحصیلی انتخابی میسر خواهد بود .

3-آیا در دانشگاه پیام نور برای هر رشته تحصیلی ظرفیت پذیرش تعیین شده است ؟

ترتیبی اتخاذ گردیده که در آزمونهای دوره دانش پذیری نوع آزمون بصورت رقابتی نباشد و دانشگاه خود را موظف می داند که برای کلیه دانش پذیرانی که ملاکهای علمی و حد نصاب نمرات تعیین شده در قالب آیین نامه های دوره فراگیر مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری را کسب نمایند ، ظرفیت لازم برای شکوفایی استعدادها و توانمدی تخصصی را از طریق فراهم سازی شرایط ورود به دانشگاه به صورت دانشجو فراهم نماید .

4- در دانشگاه پیام نور دانش پذیر و دانشجو به چه شخصی اطلاق می گردد ؟

الف ) دانش پذیر : داوطلبی که شرایط ورود به دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور را دارد و در موعد مقرر در دوره های فراگیر ثبت نام کرده است .

ب ) دانشجو : فردی که از طریق آزمون سراسری یا دوره های فراگیر پس از موفقیت در آزمون سراسری یا دوره دانش پذیری و احراز شرایط پذیرفته شده است .

5- مدرک تحصیلی مورد پذیرش برای ثبت نام در دوره دانش پذیری چیست ؟

دارندگان دیپلم رسمی متوسطه نظام قدیم و پیش دانشگاهی نظام جدید در رشته های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر ، علوم و معارف اسلامی و دارندگان مدرک کاردانی رسمی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین دارندگان سایر مدارک متوسطه تحصیلی اعم از هنرستان و دانشسراهایی که مدت آموزش متوسطه آنها 4 سال بوده است و دارندگان مدرک رسمی کاردانی پیوسته یا کاردانی ، مجاز به شرکت در آزمون های دوره های فراگیر کارشناسی دانشگاه هستند .

تذکر 1 : دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر در صورتی که از لحاظ مقررات وظیفه عمومی ممنوعیت نداشته باشند نیز می توانند در این دوره ها ثبت نام نمایند .

تذکر 2 : دارندگان مدرک تحصیلی با میانگین کمتر از 10 نمی توانند در این دوره ها شرکت نمایند .

6- داوطلب متقاضی در آزمون فراگیر پیام نور چه اقداماتی را بایستی انجام دهد ؟

داوطلب متقاضی شرکت در آزمون باید اقدامات زیر را به موقع و در مهلت مقرر انجام دهد .

– ثبت نام در نیمسال دانش پذیری

– دریافت کارت ورود به جلسه آزمون در موعد مقرر

– حضور در محل و حوزه ای که برای او تعیین می شود ، شرکت در آزمون و پاسخگویی به سوالات آزمون

7- داوطلب دوره های فراگیر چند رشته و مرکز را می تواند انتخاب نماید ؟

هر داوطلب فقط مجاز به انتخاب یک رشته محل از مجموع رشته های موجود می باشد .

8- آیا برای دانش پذیران از طریق دانشگاه پیام نور کلاس های رفع اشکال برگزار می گردد ؟

دانش پذیران می توانند جهت استفاده از کلاسهای رفع اشکال مراکز/واحدهای منتخب پیام نور پس از ثبت نام در آزمون فراگیر با انجام فعالیت های زیر شرکت نمایند.

– مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی پیام نور به آدرس www.pnu.ac.ir در تاریخ اعلام شده در سایت

– اعلام آمادگی و پرداخت وجه

پس از این دو مرحله داوطلب به مراکز و واحدهای منتخب برای استفاده از کلاسهای آموزشی معرفی خواهد گردید .

9-شرایط تبدیل وضعیت ( قبولی در دوره های فراگیر ) به چه صورتی خواهد بود ؟

داوطلب برای آنکه از دانش پذیر به دانشجو تغییروضعیت دهد ضمن داشتن شرایط عمومی پذیرش باید تمامی شرایط زیر را احراز کند .

1-9 دانش پذیر باید در پایان نیمسال دانش پذیری در آزمون تمامی درس های اختصاصی ( 6 تا 8 واحد مشخص شده برای هر رشته ) و تمامی درس های عمومی ( 8 واحد ) شرکت کند و حداقل نمره 10 در هر یک از مواد درسی کسب نماید .

2-9 حداقل میانگین دانش پذیری 12 از 20 را کسب نماید .

داوطلبینی که بصورت همزمان شرایط بندهای 1-9 و 2-9 را کسب نمایند قبول شناخته می شوند .

10- در دوره های فراگیر دانش پذیر چه زمانی مشروط شناخته می شود ؟

دانش پذیر زمانی مشروط شناخته می شود که :

 الف ) حائز شرایط ثبت نام بوده و شرط بند 2-9 را احراز کرده ولی حداکثر در یک تا دو درس نمره کمتر از 10 کسب کرده باشد . چنین داوطلبی می تواند به عنوان دانشجوی مشروط درس ثبت نام نماید ، ثبت نام وی تا اخذ نمره قبولی در درس یا دروس مردودی ( حداکثر تا پایان نیمسال دوم ) به صورت مشروط خواهد بود .

ب ) حائز شرایط ثبت نام بوده و شرایط بند 1-9 را احراز کرده ولی میانگین دانش پذیری و میانگین وزنی حداقل 12 ( بند 2-9 ) را کسب نکرده باشد . چنین داوطلبی می تواند به عنوان دانشجوی مشروط میانگین ثبت نام نماید اما ثبت نام وی تا احراز مینگین دانش پذیری حداقل 12 ( حداکثر تا پایان نیمسال دوم ) به صورت مشروط خواهد بود .

شایان ذکر است در پایان نیمسال دوم تحصیلی ، دانشجویان مشروط بندهای الف وب در صورتی که شرایط لازم را احراز ننمایند از ادامه تحصیل محروم خواهند شد .

تذکر مهم : با توجه به اینکه در دوره دانش پذیری به منظور تسهیل ورود دانش پذیران به دوره دانشجویی تعدادی از دروس دانش پذیری مشمول تراز خواهد شد و دانش پذیران بر اساس نمرات تراز قبول یا مشروط شناخته می شوند لذا طبق مصوبات دانشگاه دانش پذیران موظفند دروسی را که نمرات خام آنها کمتر از 10 می باشد پس از تبدیل وضعیت به دانشجویی با رعایت پیش نیاز بگذرانند .

11-ضوابط نیمسال دانش پذیری در دوره های فراگیر چیست ؟

1-11- ثبت نام در دوره های فراگیر به منزله پذیرفتن کلیه ضوابط و مقررات تلقی می شود .

2-11- کلیه آزمون ها به صورت چند گزینه ای برگزار می شود .

3-11- سؤالات آزمون مطابق با سرفصل درس ها و کتابهای معرفی شده در جدول منابع موجود در دفترچه راهنما طراحی می شود .

4-11- برگزاری آزمون و تصحیح پاسخنامه ها با نظارت سازمان سنجش انجام می گردد .

5-11- در صورت تصویب مراجع ذیربط در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و دانشگاه پیام نور ، نیمسال دانش پذیری حداکثر تا دو نیمسال قابل تمدید است .

 برای اطلاعات بیشتر از نحوه شرکت در فراگیر می توانید مطلب  4 گام اساسی  تا  آمادگی کنکور فراگیر از همیشه آنلاین را بخوانید

12-ضوابط ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور ( پس از قبولی در آزمون نیمسال دانش پذیری ) چیست ؟

1-12- دانشجو موظف است در اولین نیمسال تحصیلی از سازمان آموزش و پرورش ، تاییدیه تحصیلی خود را درخواست کند تا به مرکز یا واحد دانشگاهی ارسال شود .

2-12- دانشجو موظف است در هر نیمسال تحصلی در مهلت اعلام شده از سوی دانشگاه برای ثبت نام و انتخاب واحد درسی اقدام کند . اقدام نکردن به موقع در نیمسال تحصیلی به منزله محرومیت از ادامه تحصیل در آن نیمسال تحصیلی خواهد بود ، به علاوه در صورتی که دانشجو در طول همان نیمسال برای تعیین وضعیت تحصیلی خود مراجعه نکند منصرف از تحصیل شناخته خواهد شد .

3-12- تعداد کل واحدهای قابل انتخاب در هر نیمسال تحصیلی ( به جز در آخرین نیمسال تحصیلی ) با توجه به میانگین نیمسال قبل دانشجو ، حداقل 8 و حداکثر 24 واحد بر طبق آیین نامه آموزشی دانشگاه است .

4-12- نمره قبولی در هر درس 10 از 20 است .

5-12- در صورتی که دانشجو بدون کسب موافقت دانشگاه بیش از دو نیمسال تحصیلی ترک تحصیل کند از ادامه تحصیل محروم خواهد شد .

6-12- دانشجوی مشمول خدمت وظیفه عمومی با رعایت مقررات وظیفه عمومی به شرط آنکه غیبت سنواتی نداشته باشد می تواند از معافیت تحصیلی استفاده نماید .

7-12- تحصیل همزمان با خدمت وظیفه عمومی به شرط موافقت محل خدمت از نظر دانشگاه با رعایت سایر مقررات بلامانع است ، ولی گواهی اشتغال به تحصیل تا قبل از ارائه کارت پایان خدمت صادر نمی شود .

8-12- دانشجو می تواند در صورت تمایل از ادامه تحصیل انصراف دهد . این درخواست باید به صورت کتبی به مرکز مربوطه ارائه شود

همچنین برای پاسخگویی به برخی از سوالات شما کاربران عزیزمان در وب سایت خبرگزاری دانشجویان ایران ( پیام نور نا ) مطلبی در این باره تهیه شده که لازم دانستیم جهت اطلاع شما در اینجا ذکر شود

* سیستم گلستان دانشگاه پیام نور چیست؟

جواب: آنچه به عنوان سیستم گلستان پیام نور معرفی شده است در واقع یک سایت اینترنتی با آدرس http://reg.pnu.ac.ir می باشد که کلیه اطلاعات دانشجو در آن قرار دارد ، از قبیل نمرات ، معدل و …

عمده ترین کاری که در سیستم گلستان انجام میشود انتخاب واحد و حذف و اضافه می باشد پس این یعنی اینکه انتخاب و حذف و اضافه غیر حضوری و اینترنتی از طریق سیستم گلستان توسط خود دانشجو انجام می شود.

از دیگر موارد مهم استفاده سیستم گلستان دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات که معمولا یک هفته قبل از شروع امتحانات منتشر می شود و مشاهده نمرات و میان ترم است.

سیستم گلستن فقط از طریق مرورگر اینترنت اکسپلورر قابل دسترس می باشد.

* لیست ارائه دروس دانشگاه پیام نور چیست؟

جواب:لیستی که برای دانشجویان کارشناسی به صورت ۹ ترمه و برای دانشجویان ارشد ۳ تا ۵ ترمه ارائه می شود در واقع همان واحدهایی می باشد که دانشجو در طول دوران تحصیل باید بگذراند.در واقع یک برنامه ریزی جامع درسی توسط خود دانشگاه برای دانشجو که به عنوان راهنما ارائه شده است و به دانشجو می گوید که بهتر است در هر ترم چه دروسی را انتخاب کند.

نکته مهم در این لیست پیش نیاز همنیاز های مشخص شده برای هر درس می باشد که دانشجو ملزم به رعایت آنها می باشد یعنی حتما باید رعایت کنید یک نکته دیگر در مورد لیست ارائه دروس که شاید هیج کجا به شما گفته نشود این است که برنامه ریزی امتحانات پایان ترم براساس همین لیست ارائه دروس صورت میگیرد یعنی به این صورت که امکان ندارد امتحان دروس یک ترم در لیست ارائه دروس همزمان شود! پس پیشنهاد می کنیم مطابق برنامه لیست ارائه دروس خود پیش بروید ولی حتما نیاز نیست براساس آن دروس را پاس کنید بلکه شما فقط و حتما باید پیش نیازها را رعایت کنید.

از نکات قابل ذکر دیگر اینکه این لیست ممکن است شامل تغییراتی شود و باید هر ترم لیست ارائه دروس را به صورت بروز شده دریافت کنید.

* لیست منابع درسی دانشگاه پیام نور چیست؟

جواب: یکی از مهمترین مواردی که دانشجو در کل دوران تحصیل با آن روبرو می باشد لیست منابع درسی می باشد. در این لیست دقیقا مشخص شده است که برای هر درسی که انتخاب کرده اید چه کتابی را باید مطالعه کنید حتی حذفیات نیز در این لیست نوشته شده است (پس اگر استاد شما منبع دیگری اعلام کرد یا گفت این فصل را نیاز نیست مطالعه کنید توصیه می کنیم به حرف وی گوش ندهید و ملاک شما برای مطالعه آخرین لیست منابع باشد)

اما یک نکته مهم درباره این لیست نوع امتحان هر درس است ! یعنی تستی یا تشریحی بودن هر درسی نیز در لیست منابع مشخص شده است پس ملاک امتحان پایانی اینکه از چه کتابی و چه فصل هایی و تستی یا تشریحی بودن آن در لیست منابع مشخص شده است.

لیست منابع نیز ممکن است هر نیمسال تحصیلی شامل تغییرات و یا اصلاحیه هایی باشد!

* کارشناس رشته کیست؟

جواب: کلیه امور مربوط به دوران تحصیل خود را باید از طریق کارشناس رشته پیگیری کنید ، کارشناس رشته در واقع یکی از کارمندهای پیام نور است که به سیستم گلستان دسترسی بیشتری نسبت به شما دارد. مثلا وقتی که رمز عبور خود در سیستم گلستان را فراموش کرده اید، یا اینکه از انتخاب واحد خود جا مانده اید یا اگر گواهی اشتغال به تحصیل می خواهید باید به او مراجعه کنید.

همچنین کاردکس هر رشته را نیز کارشناس آن رشته در اختیار دارد.

* برنامه کلاسی دانشگاه باید از کجا دریافت شود؟

جواب: شاید برایتان سوال شود که از برنامه کلاسی خود چگونه باید مطلع شوید پاسخ این سوال شما را نمی شود به طور دقیق داد اما معمولا:

۱- یا اینکه در سیستم گلستان برای هر درسی برنامه تشکیل کلاس آن را تعریف می کنند که شما در هنگام انتخاب واحد می توانید از آن مطلع شوید.

۲-یا اینکه در سایت واحد و یا مرکزی که قبول شده اید ارائه می شود.

۳- و یا اینکه مجبور هستید حضوری به دانشگاه مراجعه کنید که در تابلو های اعلانات نصب می شود.

* نحوه محاسبه نمره در دانشگاه پیام نور چگونه است؟

جواب: دانشجویان عزیز و اساتید دقت فرمایید فرمایید:

برگزاری امتحان میان ترم برای کلیه دروس غیر خودخوان الزامی می باشد.

۶ نمره از ۲۰ نمره به میان ترم تعلق می گیرد. و نمره پایان ترم بر اساس ۱۴ نمره برگزار می شود.

شرط شرکت در امتحان میان ترم حضور در بیش از نصف ساعات کلاس و فعالیت های مربوطه می باشد .

لازم به ذکر است اساتید محترم می بایست در هنگام ارائه لیست نمرات میان ترم ، لیست حضور و غیاب ، نمونه سوال و پاسخنامه امتحان برگزار شده را تحویل نمایند.

چنانچه دانشجو در امتحان میان ترم شرکت ننماید ، نمره اکتسابی ایشان از ۱۴ نمره پایان ترم ضرب در ده هفتم می شود (ضربدر حدود ۱.۴۰ صدم) و نمره نهایی از ۲۰ محاسبه خواهد شد .

۱– اگر دانشجو نمره میان ترم داشته باشد:

۶ نمره میان ترم + ۱۴ نمره پایان ترم = ۲۰

۲- اگر دانشجو نمره میان ترم نداشته باشد و یا درس خودخوان باشد:

۱۴ نمره پایان ترم ضربدر ده هفتم (حدود ۱.۴۰ صدم) = ۲۰

* آیا دانشگاه پیام نور یک دانشگاه دولتی است؟

جواب: بلی

* آیا دانشگاه پیام نور به دانشجویان خوابگاه می دهد؟

جواب: خیر

* آیا دانشجویان دانشگاه پیام نور، می تواند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند؟

جواب: بلی؛ همانند سایر دانشگاه ها می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند

* آیا حضور در کلاس های درسی الزامی است؟

جواب:خیر؛ به استثناء دروس عملی و آزمایشگاهی، ضمننا دانشجویان از ۶ نمره فعالیت کلاسی بهره مند خواهند شد.

* کلاس های دانشگاه پیام نور، چه روزهایی تشکیل می شود؟

جواب: تلاش بر آن بوده که در روزهای آخر هفته، مخصوصا پنجشنبه و جمعه تشکیل شود. ولی در سالهای اخیر کلاسها تقریبا در تمام طول هفته برگزار می شود و جمعه ها دانشگاه نیز تعطیل می باشد!!!!!!

* آیا مدرک تحصیلی دانشگاه پیام نور معتبر است؟

جواب: بلی؛ مدارک تحصیلی این دانشگاه همانند مدارک تحصیلی سایر دانشگاههای دولتی، معتبر است و برای ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور نیز معتبر است.

مدارک از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری تایید شده می باشد.

* آیا دانشجویان دانشگاه پیام نور، می توانند از وام دانشجویی استفاده نمایند؟

جواب: بلی؛ همانند دانشجویان سایر دانشگاهها، می توانند از وام تحصیلی بهره مند شوند.

* آیا دانشگاه پیام نور، دانشجوی اخراجی نیز دارد؟

جواب: خیر؛ فقط دانشجوی مشروطی دارد. اخراجی به دلیل مشروطی در پیام نور وجود ندارد.

* آیا تغییر رشته در پیام نور، میسر است؟

جواب: بلی؛ تغییر رشته در دانشگاه پیام نور، با شرایط آسان تری نسبت به سایر دانشگاه ها انجام می پذیرید.

* آیا مدارک دانشگاه پیام نور رسمی است؟

جواب: بلی – مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد.

* آیا با مدارک تحصیلی دانشگاه پیام نور می توان ادامه تحصیل داد؟

جواب: بلی؛ هم در داخل و هم در خارج کشور.

* آیا دانشگاه پیام نور در تمامی گروه های آموزشی دانشجو می پذیرید؟

جواب: خیر؛ در حال حاضر در رشته های علوم پزشکی، دانشجو ندارد.

* آیا تحصیل در دانشگاه پیام نور رایگان است؟

جواب: خیر؛ ولی شهریه دریافتی در مقطع لیسانس بسیار ناچیز است.

* آیا کسانی که در سایر دانشگاه ها مدرک کاردانی گرفته اند. ادامه تحصیل آنها در پیام نور به چه شکل است؟

جواب: دانشجویان پس از پذیرفته شدن در دانشگاه با ارائه ریزنمرات، تقاضای تطبیق واحد می کنند. واحد های گذرانده شده قابل بررسی و تطبیق است.

* آیا در دانشگاه پیام نور، شرایط انتقال و مهمان شدن وجود دارد؟

جواب: بلی

* آیا در دانشگاه پیام نور ساعات کلاس ها جوابگوی مشکلات و رفع اشکال دانشجویان است؟

جواب: بلی؛ به علت این که تمامی کتاب ها به صورت خود آموز بوده و اصول تکنولوژی آموزشی در آنها رعایت شده است دانشجو بدون نیاز به استاد می تواند آنها را مطالعه نماید.

* آیا دانشگاه پیام نور، شرایط استخدامی بعد از فارغ التحصیلی دارد؟

جواب: با توجه به معتبر بودن مدرک این دانشگاه همه ارگان ها در صورت نیاز، فارغ التحصیلان این دانشگاه را استخدام می نمایند.

* آیا در دانشگاه پیام نور، مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، در تمامی رشته ها دایر است؟

جواب: در حال حاضر در تمامی رشته ها دایر نمی باشد.

* حداقل نمره قبولی در دانشگاه پیام نور چه نمره ای است؟

جواب : در مقطع کارشناسی نمره ۱۰ و در مقطع کارشناسی ارشد نمره ۱۲

* آیا سلف سرویس، وسیله ایاب و ذهاب در دانشگاه موجود می باشد؟

جواب : در بیشتر مراکز، سلف سرویس و وسیله ایاب و ذهاب مهیا است.

* آیا می توان بدون گذراندن پیش دانشگاهی، وارد دانشگاه شد و در آزمون ثبت نام کرد؟

جواب: خیر؛ شرط ورود به دوره های فراگیر مقطع کارشناسی دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی می باشد.

* آیا دانشجویان فعلی دانشگاه و موسسات آموزش عالی داخل و خارج از کشور (دولتی، غیردولتی) می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری برای ورود به دانشگاه یا دوره های فراگیر شرکت کنند؟

جواب: بلی.

* آیا در دانشگاه پیام نور، تحصیل همزمان با انجام خدمت وظیفه عمومی امکان پذیر است؟

جواب: بلی – البته این موضوع از در حال حاضر از طرف سازمان نظام وظیفه ممنوع اعلام شده است.

* آیا برای خانواده ایثارگران، جانبازان و شهدا سهمیه ای در نظر گرفته شده است؟

جواب: بلی

* آیا می توان همزمان در دو رشته مختلف در دانشگاه تحصیل نمود؟

جواب : بلی . در پیام نور نیز می توان به صورت همزمان در ۲ رشته تحصیل کرد.به شرط آنکه یک رشته از طریق ورودی کنکور سراسری باشد و یک رشته از طریق ورودی فراگیر پیام نور باشد.

* آیا برنامه های درسی و سرفصل دروس مطابق با سرفصل وزارت علوم تحقیقات و فناوری است؟

جواب: بلی

* آیا در صورتی که دانشجویی نتواند ادامه تحصیل دهد مدرکی دال بر گذراندن تعداد واحدهای گذرانده شده و یا مدرک کاردانی داده می شود؟

جواب: بلی

* با توجه به جدول مراکز و واحدهای دانشگاه، در صورتی که مرکز یا واحد انتخابی ستاره دار باشدو احیانا امکان ارائه آموزش را نداشته باشد تکلیف دانشجو چیست؟

جواب: طبق مقررات مربوط دانشجو برای ادامه تحصیل به نزدیکترین مرکز یا واحد آموزشی معرفی میشود.

* فرق واحد با مرکز چیست؟

جواب: از نظر نوع آموزش و عملکرد تفاوتی ندارند. اطلاق عناوین مرکز یا واحد، براساس ساختار اداری دانشگاه است.

* در صورتی که در جدول مربوط به شهرهای تحت پوشش، نام منطقه ای یا شهر قید نشده باشد، ولی نزدیک به مرکز یا واحد دانشگاه باشد آیا می تواند به عنوان منطقه تحت پوشش آن مرکز یا واحد محسوب شود؟

جواب: منظور از شهرستان تحت پوشش، کلیه مناطقی است که در فاصله تقریبی ۱۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتری هر مرکز یا واحد دانشگاه قرار دارند. در جدول فوق نیز فقط نام شهرستان ها و نقاط شهری مرکز یا واحد مربوط نوشته شده است شرکت داوطلبان از مناطق همجوار بلامانع است بدیهی است دانشگاه به دلیل بومی پذیری فاقد هر گونه امکانات خوابگاهی و اقامتی می باشد.

* آزمایشگاه ها و کارگاه ها در دانشگاه پیام نور چگونه تشکیل می شوند؟

جواب: در حال حاضر نه تنها در غالب مراکز و واحدهای دانشگاه، امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی وجود دارد. بلکه برخی از مراکز و واحدهای دانشگاه مجهز به آزمایشگاه ها و کارگاه های پیشرفته ای نیز می باشند.برخی از کلاس های آزمایشگاهی و کارگاهی نیز در آزمایشگاه های استانی تشکیل می شود. رشته های علوم پایه و مهندسی در دانشگاه از سطح فناوری آموزشی و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی مناسب برخوردارند.

* دانشجویانی که از طریق دوره های فراگیر وارد می شوند با دانشجویانی که از طریق آزمون سراسری پذیرش می شوند چه تفاوتی دارند؟

جواب : هر دو گروه برای ورود به دانشگاه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش می شوند و از معافیت نظام وظیفه، برخوردارند. برنامه های درسی هر دو گروه مشابه بوده لیکن پذیرفته شدگان فراگیر یک نیمسال تحصیلی جلوتر بوده و واحدهای نیمسال اول تحصیلی را در دوره دانشپذیری گذرانده و در امتحانات ورودی نمره لازم را کسب نمده اند. اعتبار مدارک فارغ التحصیلان هر دو گروه برای ادامه تحصیل و اشتغال یکسان است.

* واحدهای دولتی تحت نظارت چیست؟

جواب: دانشگاه برای توسعه ظرفیت و پذیرش دانشجو در تعدادی از رشته های پر متقاضی در بسیاری از مراکز استان های پر جمعیت، علاوه بر ارائه آن رشته در مرکز یا واحد خود، با استفاده از امکانات سایر دانشگاه ها و موسسات دولتی نسبت به ارائه آن رشته اقدام کرده است آموزش در این واحد ها تفاوتی با آموزش در دیگر مراکز و واحدهای دانشگاه ند

* آزمونهای پایان نیمسال دانشگاه، چگونه برگزار می شود؟

جواب: برای کلیه دانشجویانی که در یک ماده درسی ثبت نام نموده اند. در هر یک از مرکز یا واحد دانشگاه در یک زمان آزمون سراسری برگزار می شود. تصحیح اوراق در اغلب موارد بصورت کامپیوتری انجام گرفته و نتایج بلافاصله همراه با پاسخنامه دانشجو و کلید سوالات اعلام می شود.

* سوالات آزمونهای پایان نیمسال تحصیلی دانشگاه چگونه است؟

جواب:تستی؛ تشریحی و تستی؛ تشریحی

* آیا تحصیل در دانشگاه پیام نور سخت است؟

جواب: دانشگاه پیام نور تلاش دارد در ارائه آموزش و انجام سنجش، استانداردهای لازم را به منظور آموزش دانشجویان توانمند، در نظر گیرد. سوالات آزمونها غالباً از استانداردهای لازم برخوردار است ضوابط جدید پیش بینی شده نیز این امکان را فراهم آورده، که ضمن حفظ کیفیت آموزشی ، فرآیند تحصیل تا فارغ التحصیلی دانشجویان، تسهیل شود.

خواهشمند است تمامی سوالات بالا را با دقت بخوانید و از مطرح نمودن سوالات تکراری اجتناب بورزید این صفحه بزودی با مطالب جدید تری بروز خواهد شد

منبع : دانشگاه پیام نور و پیام نورنا


..:: با محبوبیت این مطلب در گوگل به دیگران امکان دسترسی به آن را بدهید ::....:: مطالب سایت را در کانال تخصصی تلگرام ما دنبال نمایید ::..

برای اطلاع از خبرها و نکات مهم قبولی آزمون کارشناسی ارشد فراگیر می توانید از طریق عضویت در ربات و کانال تلگرام همیشه آنلاین به خبرها در گوشی خود دسترسی سریع داشته باشید

آدرس ربات : https://telegram.me/hamisheonline_bot

آدرس کانال : https://telegram.me/payamnur

پشتیبانی و مشاوره از طریق تلگرام

دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور دانشجویان جدید,ورودی جدید,باید ها و نبایدها,دانشگاه پیام نور,سوال و جواب,پرسش و پاسخ,سوالات داوطلبان جدید دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور باید بدانند باید ها و نباید ها و مواردی که باید دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور باید از آنها اطلاع داشته باشند

ارسال مطلب به : ياهو مسنجر بالاترين فيس بوک دنباله فريندفيد ارسال ايميلکلوب تويتر


مجموعه های تخصصی گروه همیشه آنلاین
All Arshad 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر کامپیوتر نرم افزار
بسته کامل جزوات کارشناسی ارشد فراگیر کامپیوتر
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
40b7398e modiriat ejrayi 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت اجرایی
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت اجرایی
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
d209e830 Modiriat Bazargani 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت بازرگانی
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت بازرگانی
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
ba24ec2d Modiriat MBA 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت mba ام بی ای
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت MBA ام بی ای
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت فناوری اطلاعات
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت فناوری اطلاعات
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی فناوری اطلاعات
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی فناوری اطلاعات
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی معماری
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی معماری
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت دولتی
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت دولتی
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان
سوالات کارشناسی ارشد فراگیر تمام رشته ها
سوالات کارشناسی ارشد فراگیر تمام رشته ها
فایل پی دی اف
هر دفترچه ۲۰۰۰ تومان
سوالات ترمی کارشناسی ارشد پیام نور
سوالات ترمی کارشناسی ارشد پیام نور
فایل پی دی اف
هر دفترچه ۵۰۰ تومان
نرم افزار تندخوانی تقویت حافظه تاتات نسخه پیشرفته
نرم افزار تندخوانی تقویت حافظه تاتات نسخه پیشرفته
1 لوح فشرده
235000 تومان

برای اینکه بتوانید از آخرین مطالب ( دانلود سوالات و مقالات و خبرهای پیام نور ) مطلع گردید با وارد کردن ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

آدرس ایمیل خود را وارد نماییدتوجه داشته باشید که پس از ثبت ایمیلتان یک ایمیل حاوی لینک فعالسازی جهت تکمیل ثبت نام شما در خبر نامه به ایمیل شما ارسال میگردد که باید بروی لینک ارسالی کلیک نمایید تا فرآیند ثبت نام شما در خبر نامه تکمیل گردد

پاسخ41به “باید ها و نباید ها برای دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور”

 1. حدیث گفت:

  سلام من جدیدالورود رشته ی صنایع غذایی دانشگاه پیام نور هستم ولی در انتخاب واحدام دوتا کلاسام ساعت و روزش باهم یکیه مشکلی برام به وجود نمیاد؟ تا 7 مهر هم زمانه انتخاب واحد و حذف و اضافه است امروز روز اخرشه.ممنون میشم راهنماییم مکنین

 2. مریم گفت:

  با سلام من مدرک کارشناسی معماری داخلی از دانشگاه ازاد دارم ایا میتونم واسه ارشد فراگیر مدیریت شرکت کنم؟کلا فراگیر بهتر هست یا ازمون سراسری؟با تشکر قبلی از پاسخگوییتون

  • مدیر سایت گفت:


   برای پاسخ به سوالات به سرویس پرسش و پاسخ سایت مراجعه نمایید و سپس جستجو نمایید
   http://pasokh.hamisheonline.com
   جهت دریافت لیست جزوات و سوالات و بسته های آمادگی و دفترچه ثبت نام ارشد فراگیر به آدرس زیر مراجعه نمایید
   http://help.hamisheonline.com
   برای استفاده از سرویس های مشاوره آزمون ارشد فراگیر از لینک زیر اقدام نمایید
   http://gourls.ir/m
   همچنین می تونید به کانال ما در تلگرام بپیوندید و از تمام مسائل مفید آزمون ارشد فراگیر با خبر شوید بروی لینک زیر کلیک کنید
   http://gourls.ir/t

 3. مهرداد گفت:

  با سلام آیا برای کلاس واحدهایی که به صورت عادی ارائه میشن حتما باید کلاس برگزار بشه.؟؟؟

 4. عاطفه گفت:

  سلام. من دانشجوی ارشد هستم و بنیاد شهید شهریه من رو پرداخت می کنه.ایا مشروطی در دروس دانشپذیری باعث عدم واریز شهریه از طرف بنیاد می شود؟

  • مدیر سایت گفت:

   اگر قانونی در این زمینه دارند باید به همان بنیاد شهید مراجعه و شرایط پرداخت شهریه رو بپرسید

 5. نادری گفت:

  سلام. در ایام تابستان کارشناسان آموزش در دانشگاه حضور دارند؟ آیا به کارهای دانشجویان رسیدگی میکنند؟

  • مدیر سایت گفت:

   با مرکز خودتان تماس بگیرید و مستقیما با کارشناس گروهتان در این مورد صحبت نمایید

 6. علی گفت:

  سلام .لیسانس حسابداری هستم.اگربخواهم دررشته برنامه ریزی دوره ارشد فراگیر ادامه تحصیل دهم چندواحداضافه بایدبگذرانم

  • مدیر سایت گفت:

   باید به برنامه ارائه دروس این رشته مراجعه کنید ولی حداکثر 12 واحد جبرانی برای تطابق رشته ها لازم است

 7. مرتضی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من ارشد مدیریت دولتی – مالی هستم ولی درس زبان تخصصی را در دانشپذیری زیر 10 گرفتم و ترم قبل بدلیل پر شدن ظرفیت نتوانستم این درس را بگیرم . حالا با توجه به اینکه من ترم 2 هستم و این درس جبرانی شده آیا باید در همین نیمسال که برای من نیمسال دوم هست آن را پاس کنم یا می توانم در تابستان یا ترم بعد آن را بگذرانم در ضمن در این ترم هم این درس را نگرفتم و باید در حذف و اضافه این کار را انجام بدهم . لطفا راهنمایی کنید

 8. مریم گفت:

  سلام .من ارشد فراگیر قبول شدم تو انتخاب واحد دروس هم بصورت الکترونیکی ارائه شده هم عادی .آیا فرقی میکنه کدوم رو انتخاب کنیم?

  • مدیر سایت گفت:

   نحوه تشکیل کلاس هاش با هم فرق داره اگر اتصال اینترنت پر سرعت دارید می توانید به صورت الکترونیکی بردارید وگرنه به صورت عادی ( واحد های عادی کلاس ها در دانشگاه قبولی برگزار می شود)

 9. roz گفت:

  من دانشجوی ارشد هستم و درسی را که واحد عملی دارد به صورت الکترنیکی انتخاب کرده ام آیا برایم مشکلی پیش نخواهد آمد؟

  • مدیر سایت گفت:

   باید با کارشناس گروهتان در مرکز تماس و مشاوره بگیرید اگر دروسی به صورت الکترونیک ارائه بشود فکر نکنم مشکلی وجود داشته باشد

 10. حمیدرضا گفت:

  سلام وخداقوت.درسیستم انتخاب واحدپیام نورفرق بین الکترونیکی وعادی دروس چیست؟

  • مدیر سایت گفت:

   دروس الکترونیکی باید از طریق اینترنت در کلاس ها شرکت کنید عادی هم باید در کلاس های دانشگاه شرکت کنید

 11. جواد گفت:

  سلام
  بنده چه کار بکنم که نظام وظیفه متوجه نشه که هم زمان با خدمتم تو فراگیر پیام نور درس بخونم؟آیا دانشگاه استعلام از نظام وظیفه میکند؟به احتمال زیاد ۱/۱۰ اعزامم ،دفترچه فراگیر رو میخوام همین ماه بگیرم.

  • مدیر سایت گفت:

   دوست عزیز نمیشه چون تاریخ مدرک و تحصیلت با اشتغال به خدمتت تداخل پیدا می کنه که بعدا درد سر براتون درست میشه و تحصیلتون نامعتبر خواهد شد

 12. باسلام من ارشد رشته حسابداری نیم سال اول 93-92 قبول شدم کی باید ثبت نام غیر حضوری انجام بدم؟ ضمناٌمدرک کارشناسی من بدون معدل است ایا دانشگاه ثبت نام منو قبول میکنه ؟ باتشکرممنون میشم اگر منو راهنمایی کنید

 13. نازنین گفت:

  سلام ممنون که بهم سرزدی بازم ازاین کارا بکن

 14. اکوان گفت:

  جواب سوالامو ندادید !

 15. رضا گفت:

  سلام خدمت مدیره محترم و زحمت کش

  آیا سطح امتحانات داخلی‌ پیام نور برابر کنکورش؟یعنی‌ من که درس رفتا‌رو زیر ۱۲ شدم،باید همون قدر که واسه کنکورم خوندم وقت بذارم تا در طول ترم پس شه؟

 16. یکتا گفت:

  سلام.در مورد ثبت نام برای کارشناسی ارشد یکی از مدارک مورد نیاز اصل مدرک کارشناسی است من اصل مدرکمو از دانشگاه نگرفتم فقط گواهینامه موقت پایان تحصیل دارم و بدهیمو به دانشگاه تسویه کردم میخواستم ببینم همین مدرک کافیه یا باید حتما اصل مدرکو بگیرم؟

  • جعفری گفت:

   سلام وخسته نباشید.لطفاتکلیف اموزش محوردانشگاه پیام نور که میگن نمیشودادامه تحصیل بدهید را مشخص کنید ما که میخواهیم ادامه تحصیل دهیم تکلیفمان مشخص شود.مرسی

   • مدیر سایت گفت:

    مطلبی در این مورد امشب بروی سایت قرار خواهد گرفت حتما مطالعه نمایید

  • مدیر سایت گفت:

   گواهی هم مورد قبول است

 17. امین گفت:

  اجرکم عندالله

 18. هانیه گفت:

  آیا در مقطع ارشد اگر دانشجویی مشروط شود تعداد واحد انتخابی باید کمتر از 14 واحد باشد یا اینکه میتواند تا سقف 14 واحد انتخاب نماید؟اگر دانشجویی 14 واحد در زمان مشروطی بگیرد و همه را پاس کند آیا از واحدهایش حذف می شود؟

  • مدیر سایت گفت:

   شما مجاز هستید تا 12 واحد برای کسانی که معدل پایین تر از 14 دارند اخذ نمایند

 19. احمد گفت:

  با سلام وخسته نباشید خدمت مدیریت محترم
  من این در ارشد فراگیر این دوره قبول شدم درباره سربازی که بالا گفته اید می توان اقدام کرد چه طوری ؟ باتشکر

 20. baran گفت:

  در مورد سوال ده فراگیر ابهام واسم پیش اومد
  من دو درسو زیر 10 شدم
  الان باید اونارو بردارم و تو این ترم پاس کنم و اگر پاس نشه اخراجم؟
  در مورد تبدیل دانش پذیر به دانشجو هم اگه میشه بیشتر توضیح بدین

  • مدیر سایت گفت:

   باید در ترمی که ثبت نام می کنید دروس را پاس نمایید(البته معدل برای دانشجویان ارشد فراگیر 14 و دروس بالای 12 باید باشد که در اینجا منظورشان کارشناسی است)

 21. محمدی گفت:

  بسیار بسیار عالی بود خیلی ممنون
     آخرین بروزرسانی : دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
CLOSE
CLOSE