شب امتحان
کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

برخی نکات روان شناسی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد
موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد  : در این مقاله می خواهیم به معرفی نکات روان شناسی برای قبولی شما در آزمون کارشناسی ارشد بپردازیم. که برخی از آنها به شرح زیر است.

1- قصد و نیت عامل اساسی برای حفظ هر خاطره و فراموشی ان است. مسلما یادگیری خود به خود صورت نمی گیرد. وقتی فکر شما در خواندن مطلبی جهت دار باشد تمرکز حواس را به صورت خود به خودی در پی خواهد داشت و نیازی نخواهد بود که تحت فشار باشید تا مطلب مورد نظر را حفظ کنید. تنها نیت به ذهن سپاری مطلب به طور خودکار باعث تمرکز شما خواهد بود. البته در این ارتباط علاقه وانگیزه قوی شما جهت فهم کامل مطلب نیز نقش بسزایی ایفا می کند.
اگر شیفته دانستن مطلبی نیستید ولی نسبت به آن احساس نیاز می کنید باید در اولین قدم تلاش کنید تا علاقه خود را نسبت به دانستن این موضوع افزایش دهید ، اما چگونه ؟
کار سختی نیست. کافیست در مورد این موضوع بیشتر بحث کنید. خود را با ان درگیر کنید. در ارتباط با کاربرد های علمی و فواید درک این موضوع فکر کنید. نکته مهم دیگر در این رابطه تعیین هدف است. هدف اصلی خود را از مطالعه فراموش نکنید.

2- به خاطر سپردن یک مطلب محصول واکنشی است که ما نسبت به آن از خود نشان می دهیم. میزان این واکنش تحت تاثیر حالات روحی ، علائق ، انگیزه و فنون مورد استفاده در مطالعه متغیر است. هر چه واکنش ما نسبت به مطالعه قویتر باشد ماندگاری آنها در ذهن ما بیشتر است. برای کسب موفقیت مطالعه باید به صورت زنده و سرشار از هیجان صورت گیرد چرا که مطالعه انفعالی و از روی بی میلی مفید نیست ، پس باید خود را با درسی که مطالعه می کنید درگیر سازید.

در آزمون ارشد فراگیر پیام نور براحتی قبول شویدکارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

در 15 دقیقه اول در هر بازه زمانی ، میزان یادگیری فرد در کمترین حد توان خود قرار دارد در نتیجه در هنگام مطالعه اگر شروع خوبی نداشتید دلسرد نشوید چرا که به محض آماده شدن ذهنتان برای درک مطلب مورد نظر ضریب یادگیری شما به سرعت بالا می رود و به خاطر سپردن مطالب را برای شما آسان می کند. تجربه نشان داده مرور مطالبی که در گذشته یاد گرفته اید در این زمان به شما کمک بزرگی می کند.

در بازه های زمانی 10-8 ، 13-11 و 19-16 مغز شما بالاترین میزان فعالیت را دارد .
سعی کنید حتما در این زمانها به مطالعه بپردازید.

تکرار مطلب در ذهن و مرور آنها نیز باعث یادآوری ساده تر آنها خواهد شد. تجربه ثابت کرده است با مرور مطالب یادآوری شده از 25 تا 100 در صد افزایش می یابد. از دیگر روشهای مناسب برای یادگیری مطالب ، نشانه گذاری و استفاده از علائم و یا خط کشیدن زیر مطالب مهم است که باعث افزایش سرعت مرور مطالب در ذهن شما می شود. نهایتا خلاصه نویسی و حمع بندی و دسته بندی مطالب درسی از نکات مهم دیگری است که می توان به آنها اشاره کرد.

موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

تهیه و تنظیم همیشه آنلاین

منبع : برگرفته از منابع اینترنتی

کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید