تست زدن
کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

چگونه برای کارشناسی ارشد برنامه ریزی و مطالعه کنیم؟

چگونه برای کارشناسی ارشد برنامه ریزی و مطالعه کنیم
چگونه برای کارشناسی ارشد برنامه ریزی و مطالعه کنیم

چگونه برای کارشناسی ارشد برنامه ریزی و مطالعه کنیم : این سوالی است که معمولا دانشجویان ترم 5 به بعد مکررا می پرسند. در پاسخ باید بگویم من برای برنامه ریزیها کوتاه مدت مثلا ظرف 3 ماه یا چهار ماه و غیره مطلب خاصی بلد نیستم. این کار رو واگذار می کنم به همان موسسات آموزشی که پول کلان می گیرند و معجزه می کنند و دانشجویان را در کنکور قبول می کنند. اما برای برنامه ریزیهای بلند مدت حداقل 6 ماه تا یکسال می شود برنامه ای طراحی کرد که احتمال قبول شدن در کنکور با رتبه خوب بسیار بالا برود. باز هم تاکید می کنم قبولی هیچ کس را تضمین نمی کنم.

قدم اول:

آنچه از مطالعه مطالب مربوط به روشهای مطالعه و غیره یاد گرفته ام و تجربه اندکی که در این زمینه دارم بدست می آید که اولین چیزی که برای قبول شدن در آزمون لازم است داشتن یک حس اعتماد به نفس و احساس توانستن البته به لطف خدا می باشد. به نظر کلیه روانشناسان کسانی که از همون ابتدا اعقتاد دارند که درس می خوانند ولی قبول نمی شوند، مطمئن باشند که قبول نمی شوند. بنابراین خیلی مهم است که درس بخوانیم و امید داشته باشیم که انشاء الله قبول می شویم. این قدم اول.

در آزمون ارشد فراگیر پیام نور براحتی قبول شویدکارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

قدم دوم:

یک برنامه ریزی دقیق برای مطالعه لازم است. برای این کار باید از میزان دقیق فرصتی که داریم مطلع باشیم. دقیقا چند ساعت فرصت مطالعه دارید؟ باید این مطلب را دقیق دقیق مشخص کنید. برای دست یافتن به این امر باید از روی حوصله بشینیم و فکر کنیم و حساب و کتاب کنیم که در هر هفته دقیقا چند ساعت می توانید به مطالعه فقط برای کارشناسی ارشد نه برای پایان ترم یا امتحان دیگر، وقت بگذارید. این ساعات بسته به نوع دانشجویان فرق می کند. بعضیها کارمندند فرصت کمتری دارند. بعضیها خانه دارند کمتر فرصت دارند. بعضیها تبنلند کم فرصت دارند و بعضی ها هم که 24 ساعت بیکار و وقت اضافه زیاد دارند. اما داشتن وقت اضافه به معنای قبول شدن نیست و نداشتن وقت به معنای قبول نشدن نیست. بستگی به این دارد که چگونه از فرصت اندک خود استفاده کنیم.

بنابراین باید ساعات دقیق را تعیین کرد. چگونه؟ یک جدول تهیه کنید مثل این جدول

ساعات شبانه روز شنبه یکشنبه دوشنبه سه شبنه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
1 خواب
2 خواب
3 خواب
4 خواب
5 خواب
6 مطالعه
7 صبحانه
8 کلاس درس
9 کلاس درس
10 کلاس درس
11 کلاس درس
12 ناهار
13 استراحت
14 استراحت
15 کلاس درس
16 کلاس درس
17 مطالعه
18 تفریح مثلا
19 تلویزیون مثلا
20 نماز و شام مثلا
21 مطالعه
22 مطالعه
23 مطالعه
24 مطالعه

سپس همانند روز شنبه تعیین کنید که چه ساعاتی را واقعا می توانید به مطالعه اختصاص دهید. وقتی کل هفته را اینجور تعیین کردید دقیقا مشخص می شود که شما در هفته چند ساعت فرصت فقط مطالعه برای کارشناسی ارشد دارید. فرض کنید بطور متوسط هر روز 4 ساعت فرصت مطالعه داشته باشید که در هفته می شود 28 ساعت. در ماه می شود حدود 120 ساعت. در 6 ماه می شود حدود 700 ساعت. در یکسال می شود حدود 1400 ساعت. لذا کسی که یکسال روزی 4 ساعت مطالعه کند می تواند 1400 ساعت مطالعه داشته باشد.

قدم سوم:

در این مرحله باید کلیه کتابها و جزواتی که میخواهیم مطالعه کنیم را از اساتید معتبر و کارشناس در آن رشته بپرسیم سپس تهیه کرده و مجموع صفحات آنها را جمع بزنیم. مثلا ممکن است حدود 10 کتاب را مجبور باشید مطالعه کنید. هر کتاب را بطور متوسط 300 صفحه بگیرید. میشود مجموعا 3000 صفحه. بنابراین شما 3000 صفحه مطلب را در 6 ماه یا یکسال باید بخوانید. اگر شش ماه فرصت داشته باشید باید هر ساعت از ساعات مطالعه که طبق جدول بالا تهیه کردید، حدود 5 صفحه بخوانید یعنی در 700 ساعت در طول شش ماه می شود 3500 صفحه خواند. حتی برای اینکه وقت بیشتری برای روزهای آخر ذخیره کنیم باید این مقدار را اندکی حدود 20 درصد بیشتر کنید. مثلا اگر قرار است هر ساعت 5 صفحه بخوانید برای خودتان هر ساعت 6 صفحه رادر نظر بگیرید. این بخاطر این است که در صورت مواجه شدن با برخی مشکلات غیر مترقبه و فورس ماژور مثل فوت کردن، از بین رفتن، غرق شدن یا هر مشکلی از این قبیل، آخر سر وقت کم نیاریم و از قبل آنها را جبران کرده باشیم. لذا با این تفاصیل اگر قرار باشد هر ساعت مطالعه 6 صفحه بخوانیم (البته این 6 صفحه با احتساب جلد کتاب و صفحات سفید و بدون مطلب و عکس وغیره هست) در هر روز می شود بطور متوسط 24 صفحه. بنابراین دانشجوی مورد نظر ما که روزی 4 ساعت بیشتر فرصت نداشت، باید حداقل 24 صفحه از آن 10 کتاب را بخواند در مجموع نه از هر کتاب 24 صفحه از کل آنها 24 صفحه. نحوه خوانده باید اینگونه باشد. اول یکبار کامل می خوانیم تا آخر بدون اینکه وقت تلف کنیم. بعدا بر می گردیم بطور دقیق تر می خوانیم به گونه ای که فرص می کنیم معلم هستیم و می خواهیم از متن 24 صفحه سوال امتحانی طرح کنیم. وقتی مطالعه کردیم ضمن مطالعه به هر مطلب مهمی که رسیدیم روی آن ماژیک فسفری ترجیحا رنگ فسفری و نارنجی نه قرمز یا صورتی پررنگ که چشم ما را اذیت کند می کشیم. بعدا همان مطلب را به صورت سوال و جواب در یک دفتر مخصوص می نویسم. یعنی این 24 صفحه را باید اینقدر دقیق بخوانید. قبول دارم یه مقدار طول میکشه ولی در پایان خواهید دید چه اتفاق جالبی افتاده. تمام کتاب 300 صفحه ای که شاید 15 روز وقت شما را گرفته خوانده اید در حداکثر 40 صفحه خلاصه می شود و شما می توانید از این بعد هر دو روز یکبار آنرا دور کنید.

وقتی این برنامه را اجرا کردید یعنی روزی مثلا 24 صفحه درس خواندید در 4 ماه می شود 2800 صفحه یعنی شما تقریبا کل کتابها را خلاصه برداری کرده اید و حدود 10 تا دفتر 40 صفحه ای دارید. حالا هر 20 روز یکبار می توانید این 10 دفتر را دور کنید حداقل. در این بین من مطمئن هستم فرصتهای اضافی زیاد پیدا خواهید کرد. این فرصتها را می توانید از خودتان آزمون بگیرید مثلا نمونه سوالهای کارشناسی ارشد سالهای قبل را حل کنید. مثلا قوانین مربتط با درسها را مطالعه کنید. یا هر مطلبی که احساس می کنید ممکن است به نفع شما تمام شود.

نمی دانم یک حساب سر انگشتی کردید یا نه، این برنامه برای کسی است که فقط روزی 4 ساعت می خواهد درس بخواند آنهم فقط 6 ماه فرصت دارد حال اگر کسی روزی 5 ساعت درس بخواند و یکسال فرصت داشته باشد چه می شود؟ می شود 1800 ساعت مطالعه. تقسیم بر 3000 صفحه مطلب می شود حدودا هر ساعت 2 صفحه یعنی هر روز 10 صفحه. دیدید چقدر درس خواندن تکلیف آسانی است؟ با روزی 10 صفحه مطالعه می شود 10 کتاب 300 صفجه ای را در یکسال بطور کامل خلاصه برداری کرد. فقط و فقط کاری کنید که هیچگاه از برنامه خودتان عقب نیافتید. واگر افتادید حتما همان روز بعد جبران کنید. تکالیف وقتی انباشته می شوند سنگین می شوند. خوب دوستان و اما قدم بعدی یعنی:

قدم چهارم:

قدم چهار انجام یکسری کارهایی است که اثبات شده در موفقیت تاثیر غیرقابل انکار دارد. از همه مهمتر حفظ ارتباط با خداست. در این میان بیشترین چیزی که می تواند خدا را راضی کند جلب رضایت پدر و مادر است هر جور که باشند حتی دیکتاتور. بارها و بارها افراد مختلف تجربه کرده و گزارش داده اند. انجام واجبات هم مثل نماز تاثیر شگرفی دارد در ریلکس شدن ذهن جهت مطالعه و فراگیری بهتر. بطور خلاصه انجام امور معنوی.

در ضمن یکسری دستورالعملهای روانشناسی نیز لازم است. مثلا گفتم همیشه امیدوار باشید به آینده که قبول می شوید. مثلا توی ذهنتون خودتون را پشت میز کلاس درس کارشناسی ارشد دانشگاه مورد علاقه خود بپندارید. چون هر قدر به خداوند حسن ظن داشته باشیم و به او امیدوار باشیم به همان میزان احتمال موفقیتمان بیشتر است.

هیچگاه از این عبارات مزخرف استفاده نکنید:

من که قبول نمیشم. من که می دونم مردوم میشم. اصلا خر ما از کرگی دمی نداشت. هر چی سنگه مال پای لنگه. باید پول داشت. باید پارتی داشت. تو این مملکت کی میتونه درس بخونه. برو بابا مدرک که بگیری باید بذاری در کوزه آبشو بخوری. تو که دکترا گرفتی چی شدی که من ارشد بگیرم و  از این جور اعتقادات مزخرف هرگز به خود راه ندهید. چرا که قبلا هم گفته ام اگر اعقتاد براین دارید که موفق می شوید یاشکست می خورید در هر دو صورت حق با شماست. اعتقادات فکری آدم سرنوشت آدم را می سازد.

چگونه برای کارشناسی ارشد مطالعه کنیم ؟

خوندن دروس برای آمادگی آزمون کنکور، فنی است که هرکس در موردش نظری و شیوه ای داره.
اساسا با اینکه دستاوردهایی در زمینه شیوه و عملکرد مغز انسان در یادگیری و آموزش مطرح شده، خیلی از افراد بر شیوه هایی یادگیری شخصی خودشون تاکید دارن.
من در اینجا قصد سنت شکنی ندارم و فقط می خوام برخی از تجارب خودم رو به اشتراک بذارم. بدیهی است که اعمال هر یک از این روش‌ها و نگرش‌ها منوط به همخوانی با تجربه و عملکرد افراده و از شخصی به شخص دیگه می تواند متفاوت باشه.

۱- اول مفاهیم
شما در مواجهه با کنکور کارشناسی ارشد (و هر آزمون رقابتی فشرده دیگه ای) با حجم انبوهی از اطلاعات و مباحث و داده‌ها روبرو هستید. بدیهی است سپردن این حجم از اطلاعات به حافظه نیازمند منطق یکنواخت و منظمی هست که اگر در اون راه گام برندارید، قطعا از تمامی پتانسیل های خودتون استفاده نمی تونید بکنید. به خاطر سپردن روابط و نماها و توان‌ها و فرمول‌ها و حالت های خاص مساله در شروع کار‌، در حالی که بیش از چندین ماه تا آزمون وقت پیش رو دارید، گزینه خوبی به نظر نمی رسه. در شروع کار وقت رو تماماً بر روی یادگیری عمیق مفاهیم صرف کنید.

۲- تکرار و تکرار
شاید تنها راهی که می تونه کمک کنه داده‌ها رو از حافظه کوتاه مدت خودتون به حافظه بلند مدت منتقل کنید، تکراره. تکرار در روزهای اول‌، کمک بزرگی به شماست برای زمان خریدن در روزهای فشرده پایانی و نزدیک به آژمون. تکرار سبب می شه، شما در روزهای پایانی وقت بسیار کمتری رو برای به یادآوری مفاهیم پایه صرف کنید. فراموش نکنید که هر نکته ای رو هرچند بار هم تکرار کرده باشید در روزهای پایانی نیاز به مرورش دارید. مغز شما در بازه کوتاهی (حدود چند ماه) با انبوهی از داده‌ها سرو کار داره و شما نباید انتظار داشته باشید، مفهومی رو که امروز به خوبی فهمیدید بدون مرور تا روز کنکور می تونید در ذهنتون باقی نگهدارید. پس باید با تکرار عمر ماندگاری مطالب رو در زهن افزایش بدید.

۳- حل مساله گام بعدی
اکیدا توصیه می کنم تا زمانی که به مطالب بطور کامل مسلط نشدید، سراغ حل مسائل نرید. وقتی به مطلبی تسلط ندارید، مساله یا تستی رو در یک کتاب مرور می کنید. شما دانش و توان کافی برای حل اون مساله رو ندارید. پس یا اصلا موفق با حل اش نمی شید و یا پاسخ اشتباه به دست میارید. پس از اون به قسمت حل تشریحی مراجعه می کنید و با خوندن راه حل و تایید صحت اون سراغ مساله بعدی می رید. اینجا شما سه چیز رو از دست می دید:

اول – یک تست خام رو که می تونست ملاکی برای سنجش توان شما باشه.

دوم – زمان رو، که هرچند برای یک تست ممکنه کم باشه، اما در مجموع میزان زیادی خواهد بود.

سوم – یک فرصت مفید رو برای به چالش کشیدن مفید مغزتون. فراموش نکنید که تست زنی ورزش مغز یک کنکوریه و وقتی شما راه حل رو مرور می کنید، مغزتون داره تن پروری می کنه

پس تا مدت معقولی، تست زنی رو به تعویق بندازید و برای شروع اون عجله نکنید.

۴- جمع آوری منابع مفید و مختصر
پیش از شروع پروسه مطالعه منابع کافی رو با جستجو و پرس و جو به دست بیارید. تجربه شخصی بسیاری از دوستان، نشون داده که اضافه کردن منبع در اواخر و یا حتی در اواسط کار، می تونه مضر باشه و باعث بهم ریختگی ذهنی شما بشه. منابع و کتاب‌ها رو بطور مرتب و طبقه بندی شده در محلی قرار بدید و بطور تناوبی شروع به مطالعه کنید.

۵- نگاهی گذرا به آزمون های گذشته
شما درحال آماده شدن برای یک آزمون هستید. پس بهتره اول ماهیت این آزمون رو بشناسید. فراموش نکنید که این آزمون متاسفانه یا خوشبختاه، ملاک دقیقی از سطح معلومات افراد ارائه نمید ده. پس تصور نکنید که اگر بهتر مطالب رو فهمیده باشید نتیجه بهتری هم خواهید گرفت. شما باید در چارچوب کنکور حرکت کنید و نه در چارچوب مفاهیم.

۶- تکانه رو حفظ کنید
آهنگ و نواخت حرکت یکی از مهمترین پارامترهاست که اغلب نادیده گرفته می شه. شروع پر انرژی، یاس رو در مراحل بعدی به دنبال داره. در نظر بگیرید که مدت چهار الی شش ماه از زندگی شما دچار تحولی دردناک خواهد شد و چنانچه شما مصمم به قبولی و کسب جایگاهی شایان باشید، نیاز هست که برای مدت زیادی تفریحات سالم و ناسالم!!! خودتون رو کنار بذارید. پس باید روحیه و توان کافی برای کل مسیر داشته باشید. شروع مصمم و خیلی جدی، می تونه در ادامه باعث کندی‌، یاس و کرختی بشه. پس بهتره شروعی ملایم داشته باشید. درست مثل یک مسابقه دو میدانی.

۷- حضور در اینترنت
متاسفانه یا خوشبختانه، ساکن کشوری هستیم که برنامه‌ها حتی در سطح کلان گاها به شدت دستخوش تغییر می شن. عدم حضور در محیط مجازی می تونه به قیمت سنگینی براتون تموم بشه. نمونه اش تغییر آیین نامه‌ها و زمان بندی ها، بحث پرداخت های بعدی ثبت نام و مسائل مالی (نظیر کنکور ۱۳۹۰)، تغییر در محل برگزاری آزمون (نظیر کنکور ۱۳۹۰)
جنبه های اطلاع رسانی گسترده ای در اینترنت وجود داره که به این علت توصیه می کنم روزانه، یا دوروزانه یکی دو ربع ساعت رو به گشت و گذار در محیط نت بپردازید. مطمئن باشید ضرر نمی کنید.

۸- کتاب کنکور یا کتاب مرجع؟
این یکی از سوالاتیه که خیلی‌ها ممکنه از خودشون یا از دیگران بپرسن. چه کتابی بخونیم. یا بهتر بگم، چه تیپ کتابی بخونیم؟ کتاب مرجع یا کتاب کنکوری.
فراموش نکنید که هرگاه شما به مباحث و سوالات و مطالب یک کتاب مسلط بشید، ناخودآگاه این شبهه براتون بوجود میاد که به اون درس مسلط هستید. حجم و تعداد دروس به اندازه ایه که انسان ناخواسته با مرور و تسلط به یک کتاب کنکوری ممکنه خودش رو گول بزنه و اینطور وانمود کنه که یکی از درس‌ها کم شد. در این راستا توصیه می کنم خوندن رو محدود به یک کتاب خاص نکنید. سعی کنید در ابتدا اگر کتاب های مختلف مباحث مختلفی رو در یک درس پوشش دادن، این مساله رو در نظر بگیرید. کتب کنکور در خیلی از درس ها، از لحاظ پوشش دامنه مطالب بسیار ناقص هستند. برای مثال اکثر کتاب های کنکوری در زمینه درس مهندسی نرم افزار، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری، انتقال داده، هوش مصنوعی، … از این دست هستند.

۹- تناوب سوئیچ بین دروس
با چه تناوب زمانی بین دروس مختلف سوئیچ کنیم؟ آیا باید یک درس رو کامل بخونیم و بعد سراغ درس بعدی بریم؟ یا برعکس از هر درس مقداری مطالعه کنیم و بلافاصله سراغ درس بعدی بریم؟
در این زمینه دو نکته هست که شایان ذکره:

اول – اگر مطلبی رو کامل نفهمیده باشید، مثل اینه که اصلا اون رو نخوندید. پس مدت کافی رو صرف یادگیری مبحث‌ها کنید. تا یک مبحث از یک درس تموم نشده، سراغ درس بعدی نرید.

دوم – سرعت بالای سوئیچ بین دروس کمک می کنه هم در روزهای آخر با سرعت زیاد سوئیچ خو گرفته باشید و هم سر جلسه مغزتون آمادگی داره بین مباحثی که ربط منطقی بسیار کمرنگی دارن بسرعت سوئیچ کنه.

۱۰- تست های کنکور سال های پیش
برخی تست های کنکور سالهای پیشین رو دست نخورده می ذارن تا در روزهای آخر اون‌ها رو در وقت مقرر بزنن و از این طریق خودشون رو بسنجن. من ابدا این رو پیشنهاد نمی کنم به دو دلیل:

اول – فایده ای که می تونه از مرور این تست‌ها بدون مهلت زمانی و به قصد آشنایی نصیب شما بشه، به مراتب بیشتر از فایده شبیه سازی یک آزمون کنکوره. پس بهتره اونها رو بارها مرور کنید و نقاط قوت و ضعف تون رو در زمینه مباحث مطرح شده در این تست‌ها بسنجید. با اونها مثل سک سری سوال برخورد کنید و نه یک تست زمان دار.

دوم – شما در کتب کنکور و گاها در متن اونها بارها این تست‌ها رو خواهید دید. پس هیچگاه پس از خوندن یک کتاب کنکوری اون تست یک تست خام محسوب نمی شه و شما نمی تونید به کمک اون یک آزمون رو شبیه سازی کنید.

 

منبع :  www.lawstudy.ir و انجمن مانشت

تهیه و تنظیم : همیشه آنلاین

کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

193 دیدگاه‌ها

 1. واااااقعا مطالبتون عالی بود. خیلیییی بهم کمک کرد ،خیلی از استرسم کم شد چون فوق العاده برنامه منظمی بود . ممنونم 🙂

 2. سلام من دانشجوی مهندسی مکانیک ترم 2دانشگاه دولتی شهرکردهستم.مصمم هستم از الان برای ارشد شروع کنم تا انشا اله شریف قبول بشم.میخواستم راهنماییم کنین

  • اگر قصد شرکت در آزمون ارشد فراگیر دارید در کانال عضو بشوید و از طریق تلگرام با ما در تماس باشید

 3. باسلام وخسته نباشید بنده ترم 6علوم ازمایشگاهی هستم میخواستم بنده رو راهنمایی کنید چطوری برنامه ریزی کنم

 4. با سلام
  بابت مطالب عالیتون ممنون
  من برای کنکور دکترا می خونم و مطالبتون خیلی به من کمک کرد
  منتظر مطالب مفید بعدی تو سایتتون هستم

 5. سلام من دانشجوی نرم افزارم ومیخوام ارشد مشاوره امتحان بدم چون به نرم افزار علاقه ای ندارم اما رشته مشاوره رو خیلی دوست دارم به نظرتون میتونم قبول بشم درطول سه ماه؟؟

 6. من لیسانس حسابداری هستم می خوام ارشد رو mba فراگیر بخونم . چه جوری می تونم به هدفم برسم. ممنون

 7. سلام
  ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدش
  من دانشجوی ترم4 حقوق هستم میخوام از الان برای ارشد بخونم واسه رشته حقوق بین الملل
  مطالبتون مفید بودن برام ولی من نمیتونم برای خودم پیاده کنم چون نمیدونم درسای ترم دانشگاه رو چجوری وارد برنامه کنم. البته اینم بگم که برنامه ای که گفتین متناسب با وقت من هستش و تغییری ندادم
  اگه دراین باره راهنماییم کنین ممنون میشم
  با حسابی که کردم سال 96 لیسانسمو میگیرم و قصد دارم همون سال واسه ارشد شرکت کنم

 8. یعنی واقعا ممنون ، خدا خیرت بده ، روشت واقعا برای من که به برنامه ریزی برای درس خوندن علاقه دارم کمک می کنه مخصوصا جنبه تقویت اعتماد به نفس که گفتی ، دمت گرم ، ایول داری .

 9. سلام دوست عزیز از کجا بگم دلم خییییییلی پره راستش علاقم بدرس خیلی زیاد ولی متاسفانه تمام وجودم افکار منفیه اعتماد بنفس که نگو خیلی پایین! واسه همین کل روز رو بشینم یه صفحه نمیخونم! تو رو خدا کمکم کنید اصلا خودمو باور ندارم حس میکنم دست و پای توانم با زنجیر،بسته شده هر کاری میکنم درست بشو نیستم

 10. باسلام و تشکر از مطلب خوبتون.من فارغ التحصیل رشته ژنتیک هستم بهمن ماه 7ترمه درسمو تموم کردم امسال کنکور شرکت کردم وبا اینکه هنوز نتایج نهایی مشخص نشده میدونم که دانشگاه خوبی قبول نمیشم چون رتبم خوب نبود دانشگاه ازاد هم نمیخوام برم فقط دولتی!از هفته گذشته شروع کردم به مطالعه ولی نمیدونم چه طور انگیزمو حفظ کنم یه روز خیلی انرژی دارم یه روز اصلا!از طرفی نمیدونم آزمون شرکت کنم یانه…اگه ممکنه راهنمایی کنید…

 11. با عرض سلام و احترام :من درس خواندن را بلد نیستم از صبح تا شب نمیتونم یک فصل کتاب رو تمام کنم و هر چه میخونم در ذهنم باقی نمیمونه لطفا راهنمایی کنید.

 12. سلام…من دانشجوی رشته ریاضیات وکاربردها هستم..مهر ماه ترم 7رو شروع میکنم.ومیخام که ارشد بدم.ولی تا به حال نخوندم.به نظر شما میتونم از این به بعد بخونم…همراه با درسای دانشگاه…

 13. باسلام،این برنامه ریزی به نظر خیلی خوب میاد.ولی ایراداتی که داره اینه که اتفاقات پیش بینی نشده اصلاً بهش توجه نشده.نویسنده دقیقاًدر مورد رشته ای صحبت میکنه که رشته منم هست وبااینکه کارشناسی دانشجوی زرنگی بودم،الان درهریک ساعت ازکتابهای موسسه میانگین میتونم ۳یا۴ صفحه بخونم،چون رشته های مهندسی فقط خواندن نیست،و مباحث باپایه ریاضی زیاد داره،پس ۶صفحه خوندن به نظر رویا میاد،مگر درمورد دروس تئوریک. این زمانبندی بهتره براساس مباحث هردرس و توانایی فرد انجام بشه تا درصورت نرسیدن به هدف دریک درس دشوار منجر به یاس نشه،مثلاً قانون ۶صفحه درساعت برای درس زبانهای برنامه سازی،ولی ۴صفحه درساعت برای درس معماری به نظرمناسب میاد. در خصوص بقیه موارد واقعاً به نکات خوبی اشاره شده واینکه دقیقاً باید در راستای کنکور پیش رفت،نه مفاهیم.
  باآرزوی موفقیت برای همه

  • با تشکر از نظر شما
   دقیقا حرف شما درسته و این برنامه ریزی حالت عمومی داره و هر کسی باید با توجه به توانایی خودش اون رو سفارشی کنه
   این روش می تونه الگویی برای برنامه ریزی شخصی هر کسی بشه ولی با تغییرات خودش

 14. سلام و خسته نباشین من مهندسی عمران میخونم ترم 7 .به نظرتون ارشد عمران بدم یا ارشدMBA؟بازار کار برام مهمه .ممنون میشم راهنمایی کنین

  • شما محدودیتی برای این 2 رشته ندارید می تونید انتخاب کنید فقط رشته غیر مرتبط حداکثر 12 واحد جبرانی خواهد داشت

 15. سلام ممنونم خیلی خوب راهنمایی کردید
  من ترم 3 رشته ژنتیک دانشگاه آزاد هستم میخوام برای ارشد سراسری قبول بشم از کی باید شروع کنم ؟؟؟؟؟خواهش می کنم راهنمای کنید
  متشکرم

  • برای کنکور ارشد سراسری از ترم آخر شروع کنید نتیجه خوبی خواهید گرفت البته از الان هم می تونید برخی از دروس را کار کنید

 16. سلام.خسته نباشید.من واسه دکترای 95 میخوام شروع کنم به درس خوندن.میتونم یه شماره تماس ازتون داشته باشم؟ چند تا سوال دارم.ممنون

 17. سلام وخسته نباشید
  ارشدحسابداری ثبت نام کردم امامتاسفانه کتاب تست منابع روپیدانمیکنم چون فراگیرهستش یزدکتاب تست هارونمی اورندوموسسات هم ازمون ارشدبرگزارنمیکنن فقط واسه دانشگاه سراسری….
  من جزاوت وکتاب تست رشته حسابداری چطورپیداکنم؟

 18. سلام خسته نباشید ممنون از نوشته های خوبتون
  من دانشجوی کارشناسی معماری ازاد اسداباد یکی از شهرای همدان هستم و میخوام بخونم واسه دولتی یعنی ی دانشگاه معتبر تر ولی همه ی استادا میگن ک سهمیه واسه دانشگاه ازاد خیلی کم هستش و امکان قبولی ما ها خیلی کمه و در کل مارو نا امید کردن انگیزه ای دیگه نموندهواسمون بنظرتون تلاشمو بکنم در حد همین راهنمایی های شما فایده ای هم داره؟

  • متاسفانه تخصصی در آزاد نداریم و بهتر است به مقالات ما مراجعه کنید حتما مفید خواهد بود

 19. با سلام و خسته نباشید.به دلیل مشکلاتی که در دوره تحصیل کارشناسی داشتم متاسفانه دوره کارشناسی را با معدل 12 به پایان رساندم.ولی در کار و شغلم که متناسب با رشته تحصیلیم بود بسیار موفق هستم.از طرفی به ادامه تحصیل وتحصیلات تکمیلی نیز بسیار علاقه مندم.آیا به نظر شما با این معدل پایین میتوانم امیدوار باشم ویا شانس قبولی در کنکور ارشد داشته باشم؟باتشکر

  • بله چون معدل کارشناسی فقط 20% موثر است ولی 80% کنکور هست که در قبولی شما موثر است پس به تلاش شما بستگی دارد

 20. سلام ممنون از مطالبتون , من سال 92 لیسانسم را دریافت کردم الانم سربازم و میخوام برا کنکور ارشد بخونم , می خواستم نظرتون را بدونم از اونجا که من 4 الی 5 ساعت در روز فرصت مطالعه دارم و بخواهم از 93/6/15 بطور جدی خواندنم را شروع کنم می تونم خودم را برسونم و احتمال قبولی در یک دانشگاه خوب را دارم؟ با تشکر.

  • بهتر است زمان بیشتری بگذارید ولی ما از سطح استعدادی و راندمان مطالعه شما آگاه نیستیم شاید مطالعه 4 تا 5 ساعت شما خیلی مفید باشد شاید هم خیر

 21. سلام
  82 ساعت در هفته
  328 ساعت در ماه
  1640ساعت در 5 ماه
  میتونم درس بخونم با این ساعت میتونم تو دانشگاه خوب قبول بشم؟

 22. سلام خیلی ممنون از مطالب خیلی خوبتون خسته نباشید. من دانشجوی ترم 7 رشته مهندسی پزشکی هستم دانشگاه علوم تحقیقات و میخوام برای ارشد پرتو پزشکی بخونم میخواستم بپرسم بایداز کی شروع کنم. چجوری میتونم منابع لازمو تهیه کنم. چه کلاسایی باید شرکت کنم.لطفا من را کمک بکنید ممنون میشم.

 23. سلام من دانشجوی ترم4نرم افزاردانشگاه پیام نورم میخوام بدونم چه رشته هایی رو میتونم واسه ارشد انتخاب کنم که بخونم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم…خسته نباشید

 24. سلام.از مطالبتون بی نهایت ممنون.من شاگرد ممتاز رشته it تو دانشگامون هستم.ولی
  متاسفانه تستزنیم افتضاحه.واسه ارشد تصمیم گرفتم بدون کنکور با معدل برم ازاد ادامه بدم.اگه میشه به من راهکار بدین.

 25. سلام مرسی از مطالب خوبتون یه خواهش لطف کنید گرایشات مهندسی نرم افزار رو هم بذارید یعنی رشته هایی که میشه در کنکور کارشناسی ارشد خوند

 26. سلام. ممنون.مطالبتون واقعا عالی و کمک کنندس.
  من دانشجوی رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی ام ترم 6 رو تموم کردم و ترم مهر(7ترمه) درسم تموم میشه و میخام امسال تو کنکور ارشد شرکت کنم.
  بنظرتون میتونم همراه با درسم کنکور خوبی داشته باشم؟؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید