کارشناسی ارشد فراگیر حقوق
کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
رشته کارشناسی ارشد فراگیر حقوق
رشته کارشناسی ارشد فراگیر حقوق

رشته کارشناسی ارشد فراگیر حقوق

در سلسله مقالات جدیدی قصد داریم در وب سایت همیشه آنلاین به معرفی رشته های کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور با جزئیات بیشتر بپردازیم

تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود، موضوع علم حقوق قرار می گیرد.این روابط می تواند مربوطه به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می شود.

به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه گانه کشور، حاکمیت و آنچه مربوط به اداره کشور است، می شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسوولیت هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می شوند برایشان به وجود می آید مثل مسوولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر اشاره کرد.

در آزمون ارشد فراگیر پیام نور براحتی قبول شویدکارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

همچنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می شود که حقوق روابط بین الملل عمومی به روابط بین دولتها و سازمانهای بین المللی می پردازد.

رشته حقوق یکی از محبوب ترین رشته‏ های داوطلبان گروه علوم انسانی است . دامنه گرایش‏های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است . این روابط می‏تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشدکه به حقوق عمومی معروف است و یا روابط خصوصی مردم را در برمی‏گیرد که حقوق خصوصی نامیده می‏شود .

حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه‏گانه کشور، حاکمیت و آنچه که مربوط به اداه کشور است ، می‏شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می‏پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می‏توان به اموال ، مالکیت ، قراردادها، مسؤولیت‏هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می‏شوند برایشان به وجود می‏آید مثل مسؤولیت ناشی از حوادث ، قواعد مربوط به ارث ، وصیت ، ولادت ، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر اشاره کرد .

همچنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می‏پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می‏شود که حقوق روابط بین الملل عمومی به روابط بین دولتها و سازمانهای بین‏المللی می‏پردازد.

دانش آموختگان این رشته باید از جسارت ، قدرت استدلال ، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب کافی برخوردار باشند. علم حقوق با جامعه شناسی ، روانشنانسی و علوم فلسفی آمیخته است و یک حقوقدان مطلع باید از این علوم آگاهی‏کافی داشته باشد . همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است که به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد ، چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت‏های زیادی به منطق ریاضی دارد ، یک منطق اقناعی و خطایی است .

یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب اوقرار می‏گیرند و یا دادگاهی را که مأمور رسیدگی به دعوا است ، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند ، در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد . در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد، همچنین دانشجویان حقوق با مفاهیم اساسی فقه و اصول در اسلام ، جامعه‏شناسی ، روان‏شناسی ، امور مالی و پزشکی قانونی و … آشنا می‏شوند.

دانشجویان این رشته دروس مقدمه علم حقوق ، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی ، حقوق مدنی ، مبانی علم اقتصاد ، عربی ، مالیه عمومی ، مبانی جامعه شناسی را در قالب دروس پایه می‏گذارند.

توانایی های لازم رشته حقوق

جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. ممکن است که به دست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.

همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، یک منطق اقناعی و خطابی است.

یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند و یا دادگاهی که مامور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند، در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد.

موقعیت شغلی و درآمد رشته حقوق در ایران

در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند.

اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد و درآمد مناسبی کسب کند.

رشته های حقوق در کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

رشته کارشناسی ارشد فراگیر حقوق بین الملل

رشته های حقوق بین الملل یکی از گرایش های رشته حقوق در دوره کارشناسی ارشد است که با رشته روابط بین الملل که یکی از شاخه های رشته علوم سیاسی در دوره کارشناسی ارشد می باشد، است.

این رشته به حقوق وبه عبارت دیگر مجموعه اصول، موازین یا قواعد و مقرراتی می پردازد که بر روابط اختصاصی جامعه بین المللی و به ویژه تابعان فعال حقوق بین الملل یعنی دولت ها و سازمان های بین المللی در حوزه های مختلف صلح و امنیت، حقوقی، اقتصادی، فرهنگی، فنی و… حاکم است.پویایی این رشته به دلیل پیدایش روز افزون زمینه های جدید در جامعه بین المللی معاصر، بر جذابیت این رشته می افزاید و علاقه مندان این رشته هر روزه می توانند اطلاعات وسیع و نه چندان عمومی درباره موضوعات این رشته، از طریق رسانه های جمعی نظیر مطبوعات، رادیو، تلویزیون و همچنین از طریق اینترنت کسب نمایند ( از جمله اطلاعاتی درباره سازمان ملل متحد و کارگزاری های تخصصی آن نظیر یونسکو و یونیسف، انعقاد معاهدات، موافقت نامه ها و تفاهم نامه های بین المللی بین کشورها در حوزه های مختلف، تشکیل سازمان های بین المللی جدید، بحث های مربوط به صلح و امنیت، انرژی هسته ای و سازمان بین المللی انرژی اتمی، جنگ های داخلی و بین المللی از جمله بحث عراق، افغانستان و مسئله فلسطین و…) علاقه مندان به این رشته جالب و متنوع علاوه براین که باید قدرت حفظ، درک و تحلیل خوبی داشته باشند، به یکی از زبان های بین المللی به موقع ، موثر و مفید آنها مستلزم آشنایی و تسلط به یکی ازاین زبان است.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و کلاً دفاتر امور بین الملل تمامی وزارتخانه ها و ادارات مشغول به کار شوند و علاوه برآن زمینه انجام فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی دراین رشته به مراکز مختلف و تدریس آن در دانشگاه ها و موسسات آموزشی موجود است.

رشته کارشناسی ارشد فراگیر حقوق جزا و جرم شناسی

حقوق جزا و جرم شناسی در مفهوم مدرن (امروزی) که به عنوان رشته ای نظام مند و دارای اصول و فواعد کلی ناظر بر جنبه های ماهوی و شکلی مستقل ازهم می باشد، عمری حدود دو قرن دارد. این رشته از حقوق که از شاخه های اصلی حقوق عمومی محسوب می شود خود دارای رشته های مختلف می باشد که عمدتا شامل علوم جنایی تجربی ازیک سو و لوم جنایی تحلیلی –  تفسیری از سوی دیگر می شود. تحول روزافزون حقوق جزا و علم جرم شناسی در جوامع مختلف باعث ایجاد گونه های مختلفی ازاین شاخه شده است که در گذشته سابقه ای نداشته است. ظهور علوم جنایی تجربی ( از جمله علوم جرم یابی، جرم شناسی و کیفرشناسی و …) نشانگر تخصصی شدن حقوق جزا است که بی تردید مرتبط با تحولات حاکم بر جامعه، صنعت، اقتصاد و … است. با این حال آنچه درمیان گونه های متنوع علوم جنایی اهمیت ویژه دارد حقوق جزا در مفوم خاص خود و علم جرم شناسی است.

حقوق جزا به دو بخش عمده حقوق جزای ماهوی وشکلی تقسیم می شود. رشته های حقوق جزای عمومی و اختصاصی زیر مجموعه حقوق جزای ماهوی اند که در ذیل به تعریف و تبیین اجمالی آنها و سایر رشته های مرتبط می پردازیم:

حقوق جزای عمومی علمی است که به مطالعه قواعد کلی و مشترک جرایم و مجازات ها می پردازد.

حقوق جزای اختصاصی شعبه ای از حقوق جزا ماهوی است که به مطالعه جرایم به طور خاص و شرایط اختصاصی حاکم بر آن ها و مجازات هایی که ممکن است مورد حکم واقع شوند.

حقوق جزای شکلی (آیین دادرسی کیفری) : آیین دادرسی کیفری که در فاصله بین وقوع جرم و صدور حکم مجازات اهمیت می یابد مجموعه قوانین و مقرراتی است که برای کشف جرم، تعقیب متهمان و تحقیق از آنان، تعیین مراجع صلاحیت دار، شیوه های اعتراض به آراء و نیز بیان تکالیف مسوولان قضایی و انتظامی در طول رسیدگی به دعوای کیفری و اجرای احکام ازیک سو و حقوق آزادی های متهمان ازسوی دیگر، وضع و تدوین شده است. جرم شناسی، علمی است که به مطالعه علمی و روشمند پدیده ی مجرمانه می   پردازد.

امروزه با فنی و تکنیکی شدن مرتکبان جرم و پیچیدگی های برخی از جرایم ارتکابی که طبیعتاً با فنی شدن جوامع در ارتباط است شاهد تخصصی شدن سیستم عدالت کیفری هستیم. تشکیل وتاسیس دادسراها و دادگاه های ویژه رسیدگی به جرایم در کشور ما، مانند مجتمع قضایی ویژه جرایم اقتصادی (که یه تعقیب و محاکمه مجرمان اقتصادی می پردازد) دادگاه کیفری استان (که به جرایم سنگین و شدیدی از جمله قتل عمد رسیدگی می کند) و دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اطفالبزهکار و … نشانگر اهمیت تخصص در رسیدگی های کیفری است، از سوی دیگر امروز شاهد تخصصی شدن وکالت در دعاوی کیفری هستیم، در برخی از کشورها از جمله آمریکا ورود به محاکم جنایی به عنوان وکیل تخصص ویژه جزایی می طلبد برای نمونه وکلایی حق وکالت در جرایمی مانند قتل عمدی و جرایم سیاسی و مطبوعاتی را دارند که در رشته حقوق جزا و جرم شناسی تحصیل کرده و یا اینکه دارای پروانه مخصوص وکالت دراین حوزه ها باشند، امری که متاسفانه در کشور ایران خیلی به آن توجه نشده است با این حال وکلایی که در کشور ما به طور تخصصی در حوزه قتل عمد و سایر حوزه ها فعالیت می کنند بسیار موفق تر از سایر وکلایی هستند که کاملا عمومی عمل می کنند.

رشته کارشناسی ارشد فراگیر حقوق خصوصی

حقوق خصوصی از قدیمی ترین رشته های دانش حقوق و اساس بسیاری از رشته هایی است که در سالهای اخیر به دلیل توسعه این دانش در نظام آموزشی رسمی کشور به عنوان رشته مستقل تدریس می شود. در واقع موضوع حقوق داخلی در تقسیم بندی کلی سنتی به دو حوزه حقوق خصوصی و حقوق عمومی تقسیم می شود. بر پایه این تقسیم بندی کلیه رشته های مرتبط با حقوق داخل کشور دریکی از دو گروه فوق قرار می گیرند، بنابراین حقوق خصوصی در معنای عام شامل کلیه رشته هایی است که قواعد حقوقی مورد بحث در آن ها روابط اشخاص جامعه با یکدیگر را تنظیم می کند و حقوق عمومی تنظیم کننده روابط متقابل اشخاص و دولت ها با یکدیگر است. در حال حاضر موضوعات مورد بحث در رشته حقوق خصوصی دانشگاه های کشور به طور کلی به دو حوزه حقوق مدنی و حقوق تجارت مربوط هستند هرچند واحدهای درسی دیگری نیز دراین رشته تدریس می شود ولی تاکید اصلی بر آموزش حقوق مدنی و حقوق تجارت در سطوح پیشرفته و تطبیقی است.

سوالات کارشناسی ارشد فراگیر حقوق بین الملل و خصوصی و جزا وجرم شناسی ( کلیلک کنید)

لیست رشته های کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور را از اینجا ببینید

تهیه و تنظیم : همیشه آنلاین

کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

3 دیدگاه‌ها

  1. باسلام.رشته حقوق خصوصی کارشناسی ارشد……لطفادانشگاهایی مربوطه راباظرفیت انها جهت اطلاع معرفی نمایید.باتشکر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید