شیوه پذیرش آزمون دکتری
کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

فرق بین ارشد فراگیر و ارشد سراسری پیام نور

در این مقاله سعی داریم به جزئیات پذیرش دانشجو در مقطع ارشد از دو روش فراگیر و سراسری در داشنگاه پیام نور بپردازیم شاید سوال خیلی از داوطلبان همین فرق بین ارشد فراگیر و ارشد سراسری پیام نور باشد.

فرق بین ارشد فراگیر و ارشد سراسری پیام نور
فرق بین ارشد فراگیر و ارشد سراسری پیام نور

همانطور که می دانید دانشگاه پیام نور از طریق 2 آزمون به پذیرش دانشجو در مقطع ارشد می پردازد که بین این دو آزمون و نحوه پذیرش آن فرق هایی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:

 1. فرق بین منابع امتحانی آزمون های فراگیر و سراسری
 2. فرق بین ترم های ورودی به دانشگاه

با توجه به تغییرات جدیدی که در نوع پذیرش فراگیر پیام نور صورت گرفته است تقریبا فقط 2 فرق عمده در نحوه پذیرش و آزمون بین این دو روش پذیرش باقی مانده است که به تفصیل برایتان شرح خواهیم داد.

در آزمون ارشد فراگیر پیام نور براحتی قبول شویدکارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

منابع آزمون ارشد فراگیر با منابع آزمون ارشد سراسری پیام نور فرق دارد

باید بدانید که داوطلبان ارشد فراگیر جهت آمادگی آزمون ارشد فراگیر باید منابع ترم اول ارشد را بخوانند و آمادگی کسب نمایند ولی داوطلبان ارشد سراسری باید منابع مقطع قبل ( کارشناسی )  را بخوانند و آزمون بدهند. همچنین داوطلبان فراگیر پس قبولی در آزمون در صورت کسب نمره قبولی دروس ترم اول ( نمره 12) ، این دورس به عنوان دروس پاس شده مقطع ارشد آنها محسوب میگردد و از ترم دوم تحصیلی شروع به ادامه تحصیل خواهند کرد.

داوطلبان فراگیر در صورت قبولی از ترم دوم ادامه خواهند داد

همانطور که گفتیم داوطلبان فراگیر در صورت قبولی و کسب نمره حداقل 12 از دروس امتحانی در آزمون ارشد فراگیر از ترم دوم تحصیلی به تحصیل خود ادامه خواهند داد و نسب به دانشجویان سراسری که باید از ترم اول شروع به تحصیل نمایند یک ترم تحصیلی جلو تر هستند.داوطلبان سراسری که در آزمون ارشد سراسری در پیام نور قبول می شوند بایستی از ترم اول شروع به تحصیل نموده و دروسی که دانشجویان فراگیر در دوره دانشپذیری ( دوره قبل از قبولی در آزمون ارشد فراگیر ) گذرانده اند را اخذ کرده و پاس نمایند.

مزیت های دانشجویان ارشد فراگیر نسبت به ارشد سراسری

با توجه به تغییرات اخیر در نحوه پذیرش و فارغ انتحصیلی دانشجویان فراگیر صورت گرفته مزیت های محسوسی نسبت به دانشجویان سراسری به شرح ذیل پیدا کرده اند.

 • یکسان سازی مدارک : عنوان فراگیر از روی مدارم حذف شده است و مانند دانشجویان سراسری مدرک یکسان پیام نور دریافت می کنند ( از سال 86 به بعد مدارک یکسان شد)
 • یکسان سازی شهریه ها : شهریه دانشجویان فراگیر از اول سال تحصیلی جدید با دانشجویان سراسری یکسان شده است ( سال های قبل شهریه دانشجویان فراگیر بیشتر بوده)
 • یکسان بودن کلاس های درسی : دانشجویان فراگیر در برخی از دروس با دانشجویان سراسری بر سر یک کلاس می نشینند.
 • شروع تحصیل از ترم دوم : دانشجویان فراگیر از ترم دوم تحصیلی دانشجو شده و به تحصیل در مقطع ارشد مشغول خواهند شد.
 • مطالعه مفید دروس کنکوری : مطالعه ای که دانشجویان فراگیر برای آمادگی کنکور فراگیر می کنند درواقع همان مطالعه ترم اول دانشجویی هست که کاملا مفید برای زمان مطالعه برای دروس ارشد بوده است.
 • هزینه کمتر نسبت به سراسری : چون دانشجویان فراگیر شهریه کمتری در ترم اولشان ( منظور دانشپذیری که شهریه آن نصف است ) می پردازند به نصبت هزینه کمتری در طول تحصیلشان می پردازند ( منظور هزینه استاندارد می باشد)

با توجه به فرق ها مزیت دانشجویان ارشد فراگیر بهترین روش برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد پیام نور روش فراگیر می باشد.

اگر در مورد این مقاله سوالی داشتید می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید تا پاسخ بدهیم.

تهیه و تنظیم : همیشه آنلاین

کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

193 دیدگاه‌ها

 1. مدرک فراگیر برای مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی مانند آلمان و اتریش اعتبار دارد؟ فرقی با ورودی با آزمون ندارد؟

  • مدارک پیام نور همه یکسان سازی شده و چیزی به نام مدرک فراگیر نداریم و از لحاظ اعتبار همان مدرک پیام نور هست
   فراگیر هم با آزمونه !!! هر کسی گفته فراگیر بدون آزمونه قصدش کلاهبرداری بوده !!!

 2. سلام یه سؤال داشتم، اگه بخواهیم از الان برای فراگیر سال 98 بخونیم کتابهایی که برای هر رشته توی دفترچه سال 97 نوشته توی سال 98 هم همون منابع هست یا عوض می شه؟

 3. سلام،الان ک نتایج اعلام شده شرایط درسی که نمره کمتر از ۱۲شده چطوری میشه؟باید برا ترم دوم این درس بردارم یا همین ترم اول دوباره امتحان میدم؟برای ترم اول ک گذشت باید شهریه ثابت و بعلاوه متغیر همه دروس را بپردازیم؟حتی اونی ک منتر از دوازده شدیم؟

  • دروس زیر 12 باید مجددا در ترم های بعدی جبرانی بگذرونید
   برای ترمی دانشپذیری که قبول شدید هم باید نصف شهریه یک ترم پرداخت کنید
   بله حتی اونایی که کمتر از 12 شده اید

 4. سلام. وقت بخیر. میخواستم بدانم منظور از مدرک یکسان پیام نور برای کارشناسی ارشد فقط حذف عبارت “فراگیر” هست یا به واحد دانشگاهی هم اشاره ای نمی شود؟ این را از این بابت پرسیدم که در آیین نامه انتقال دیدم آمده به دلیل صدور مدرک یکسان پیام نور انتقال در ارشد منتفی است.

   • در ادامه سوال دوستمون میخواستم بدانم یعنی تفاوتی بین مدرک ارشد پیام‌نور تهران با پیام نور شهرستان نیست؟ و در مدرک به واحد تحصیلی اشاره ای نخواهدشد؟!!

    • نام واحد که در مدرک درج میشود ولی مدارک یکسان سازی از لحاظ شیوه پذیرش و موارد دیگر شده است
     در گوگل نمونه مدرک ارشد پیام نور جستجو نمایید

 5. با سلام . یک سوال مهم من این است که آیا اگر برای ارشد فراگیر روش آموزش محوری باشد و به جای پایان نامه ۴ واحد آموزش برداریم ،آیا موقع استخدام و استفاده از مدرک مشکلی پیش نمی آید یعنی ایراد بر نداشتن پایان نامه نمی گیرند؟؟؟؟؟؟با تشکر

  • در مورد آموزش محور وقتی پایان نامه نداشته باشید برخی از مراکز قبول استخدام نمی کنند که ما پیشنهاد میدهیم با پایانامه تحصیل نمایید چون برخی از شرایط استخدام نمره پایان نامه و موضوع ان می باشد

 6. سلام خسته نباشید.لطفا درمورد این سوالات توضیح دهیدممنونم
  1- برای ارشد فراگیر آیا شرکت درکلاسها اجباری هست؟
  2- برای ثبت نام و فارغ التحصیلی آیا حتما باید حضوری انجام شود؟بصورت مجازی امکان پذیر نیست؟
  3 – آیا پایان نامه هم دارد یا خیر؟

  • 1- کلاسهای تئوری اختیاری هستند ولی عملی ها اجباری
   2- ثبت نام مراحل حضوری و غیر حضوری هم دارد برخی مجازی و برخی غیر مجازی هست مثلا ارائه مدارک و تکمیل ثبت نام حضوری هست
   3- بله دارد ولی شیوه مجازی هاش ندارد

 7. سلام.

  میخواستم ببینم ارشد ،فراگیر پیام نور کلاس هم تشکیل میشه یا فقط باید کتاب و جزوه برای امتحاناتش بخونیم؟؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید